Nejsilnější strany vznikající koalice vymyslely plán, jak obejít prezidenta Miloše Zemana a dostat do vlády Andreje Babiše, aniž byl musel splnit podmínku lustračního osvědčení. Lidovci ale varují, že úmysly ČSSD a ANO mohou vážně narušit koaliční vyjednávání.

Podle místopředsedy KDU-ČSL Jana Bartoška je lustrační zákon nedotknutelný. Pokud by měl být zrušen, mohl by to být důvod, proč lidovci nepůjdou do chystané koaliční vlády.

"Já osobně v tom vidím velkou kolizi," řekl Bartošek po zasedání sněmovního lidoveckého klubu a vedení regionů.

Lidovci podle Bartoška zvažují, že zahrnou lustrační zákon do vyjednávání o budoucí vládě s ČSSD a hnutím ANO, a to jako jeden ze zásadních bodů. "Pro KDU-ČSL není možné, aby lidi, kteří v řadách StB ničili osudy rodin, byli tímto rehabilitováni," doplnil Bartošek.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek byl opatrnější. O spojení lustračního zákona s vládou se podle něho na klubu a v předsednictvu lidovců nedebatovalo. "Věřím, že pro mnohé naše poslance by to byl velký problém," řekl ale Bělobrádek. Lidovci podle něho nezvednou ruku pro zrušení lustračního zákona nejméně v tomto volebním období.

Strany se začaly přít o to, zda je lustrační zákon překonaný. Byl totiž zaveden po pádu komunismu ve snaze ochránit veřejnou správu před vlivem Státní bezpečnosti (StB). Proti zrušení se už postavil i poslanec KDU-ČSL a bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Daniel Herman. Zákon je podle něj jeden ze základních symbolů vývoje v naší zemi po roce 1989.

Zrušení zákona chce co nejdříve navrhnout KSČM. Bohuslav Sobotka avizoval, že ČSSD nebude proti. Zákon je podle něj překonaný. Podle vyjádření dalších sociálních demokratů ale není postoj poslanců a senátorů za ČSSD zatím jednotný.

Hlavní roli přitom teď hraje právě Babiš a jeho minulost. Ani pokud by slovenské soudy uznaly jeho námitky proti tomu, že je veden jako agent komunistické tajné služby, čisté osvědčení by podle všeho nezískal.

"Může se stát, že jej kvůli chybějícímu lustračnímu osvědčení nebude pan prezident chtít jmenovat," uvědomuje si šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, který by rád měl mezi ministry předsedy všech koaličních stran - i kvůli stabilitě kabinetu. "Uvidíme, jak se k tomu postaví hlavně ČSSD," komentoval Babiš úvahy sociálních demokratů o změně zákona.

Šéf ČSSD argumentuje tím, že pětadvacet let po sametové revoluci už lustrační zákon není potřebný. Zrušení zákona, který omezuje působení ve státní správě lidem, kteří se zapletli s komunistickými bezpečnostními složkami, by však stále mohlo být poměrně složité.

Proti se jednoznačně postavila TOP 09 i ODS. "Ve státní službě by neměl být nikdo, kdo byl svázán s represivní složkou totalitního režimu," prohlásil místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS).

Záložní řešení: Lex Babiš

Existuje ale záložní plán: jakýsi "Lex Babiš". Tedy urychlené dotažení zákona o státní službě. Tuhle variantu ostatně doporučil Babišovi při jejich nedělním setkání i prezident. Kromě ANO a ČSSD by ji zřejmě podpořil i Okamurův Úsvit přímé demokracie.

Dotažení služebního zákona, na který navíc silně tlačí i EU, se tak jeví jako jednodušší řešení. "Bude to jedna z priorit současné vlády. A pokud se díky tomu vyřeší problém s lustracemi u pozice ministrů, tak to bude jenom dobře," prohlásil předseda ČSSD.

Šéf hnutí ANO se snaží, aby změny lustrací nebyly vnímány jako účelové kvůli jeho vstupu do vlády. "Mám na ně stejný názor jako sociální demokraté, ale nechci o tom mluvit, protože by to vypadalo, že je to můj problém," řekl Hospodářským novinám Babiš.

Takzvaný služební zákon už je v platnosti od roku 2002, ale zákonodárci několikrát posunuli jeho účinnost, naposledy na rok 2015. Poslanci by se však nyní mohli zaměřit jen na tu část, která se věnuje lustracím členů vlády.

"Teoreticky je to možné, musíme se ale shodnout na tom, jestli půjdeme touto cestou, nebo jestli úpravy zákona budou podstatně větší," uvedl předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.

Podle šéfa lidovců Bělobrádka současná úprava služebního zákona podmínku negativní lustrace neobsahuje. Předloha si ale podle něj zaslouží revizi. "Já se domnívám, že v tomto případě to bude diskuse velmi výživná. Já jsem spíše zastáncem toho, aby i ministr, který má pod sebou nějaký resort, tak aby měl negativní lustrační osvědčení," podotkl Bělobrádek.

I menší změny však mohou trvat několik měsíců, přičemž Sobotka chce mít o vládě jasno do konce roku. Proto počítá i s variantou, že prezident Babiše odmítne ministrem jmenovat. "Museli bychom to pak řešit samostatně, ale nemyslím si, že by to mělo zdržet jmenování celé vlády," prohlásil Sobotka.

Pro Babiše by to prý problém nebyl. "Vždycky jsem říkal, že můžu i počkat," řekl šéf ANO, který včera také oznámil, že pokud usedne do vlády, opustí vedení své společnosti Agrofert.