Pomýlenou partičku jsem potkala v lesíku kousek od svého bydliště. Místo aby šli po vrstevnici, hnala je navigace nesmyslně kopcem dolů a zpátky na krpál, zřejmě, že to tak bylo kratší. Tři elegantní třicátníci s iPhony. Směšní byli jako děti.

Většinou si říkám, že za mým odporem k technologiím je lenost. Ale tu a tam vyvstane pocit, že nechuť vnímat svět prostřednictvím dotykového displeje není nutné za každou cenu lámat přes koleno. Může vyvěrat i ze zdravého instinktu, že nedelegovat elementární dovednosti, jako je orientace v prostoru, umění poradit si bez wi-fi či schopnost zabavit se, na příruční stroj typu smartphonu či tabletu je čímsi zásadním pro pocit vlastní důstojnosti. V souvislosti s informačními technologiemi a sociálními sítěmi se často zmiňuje ztížená možnost soustředění a ztráta soukromí. Méně už se hovoří o zdánlivě banální, ale o nic méně nebezpečné ztrátě základních kompetencí. Pomalu, ale jistě přicházíme o schopnost psát, počítat, řešit konflikty tváří v tvář či onu orientaci. Přestáváme improvizovat a spoléhat se na sebe. Potřebujeme pomoc, vyžadujeme oporu a začarovaný kruh posilující se závislosti člověka na přístroji je nastartován.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.