V pravém slova smyslu událost. Kniha Vratislava Effenbergera Republiku a varlata je zásadní a jen stěží lze najít v českém kontextu text tak inspirující a polemický, i po letech nanejvýš aktuální. Autor zcela přirozeně sází do hry s historií a jejími mýty pohled básníka, vlastní subjektivitu, ironii a humor, vize i čistě soukromé závratě.

Tři oddíly knihy psané v druhé polovině sedmdesátých let minulého století - Několik pohledů na novější dějiny světa, Má vlast a Nepravděpodobné souvislosti - společně tvoří poněkud nezvyklý útvar, v němž se historický výklad mísí s imaginativními pasážemi, kritické analýzy s málem básněmi v próze. Effenbergerův zraněný romantismus a z něj vyplývající přirozená skepse, odvaha ke kritickému myšlení i nezvyklý smysl pro detail proměňuje novodobé české dějiny (prosycené nikoli odvahou, ale prostým pragmatismem), říjnovou revoluci (jejíž naděje končí stalinským terorem) i perfidní ráj konzumní společnosti v provokativní úvahy a teze.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.