Ředitel Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Pavel Bret je frustrován, že se českému soudu nepodařilo dotáhnout do konce kauzu dvou agentů StB, kteří v roce 1957 provedli atentát na štrasburského prefekta. Bomba v krabičce s doutníky namísto politika zabila jeho manželku.

"Byla to vražda, verdikt měl prostě padnout," říká Bret v rozhovoru pro IHNED.cz.

Co pro vás znamená rozhodnutí Nejvyššího soudu? Věřil jste, že zvrátí původní rozhodnutí městského soudu nechat případ plavat?

Doufal jsem, že Nejvyšší soud připustí mimořádný opravný prostředek a napadne pro nezákonnost rozhodnutí Městského soudu v Praze. Fakt, že se tak nestalo, je pro mne velká frustrace, protože byla zmařena dlouhá léta vyšetřování i oslabena důvěra s francouzskými partnery, kteří na případu s námi spolupracovali. Zároveň to nepochybně poškodilo rodinu té nešťastné ženy, která při atentátu zemřela.

Úřad se případem zabýval od roku 1996. Jak jste se dostali k české stopě a důkazům?

Započalo to především dohledáním příslušných dokumentů, na jejichž základě se postupně opatřovaly potřebné důkazy. K těm nejvýznamnějším jsme se dostali prostřednictvím právní pomoci, když vyšetřovatel společně se státním zástupcem byli ve Francii. Tam se prostřednictvím policie a dalších složek podařilo dohledat další dokumenty, které shromáždila tamější policie při vyšetřování výbuchu. Ve svém souhrnu to pak dalo dohromady důkazy s podezřením, že se na tom podíleli naši občané, respektive československá zpravodajská služba.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.