Největší ruská banka Sberbank, která působí rovněž v České republice, plánuje během příštích pěti let zrušit zhruba 30 000 pracovních míst. To odpovídá více než deseti procentům její celkové pracovní síly. Uvedl to včera podle agentury AFP šéf banky German Gref.

Snížení počtu zaměstnanců má firmě pomoci dosáhnout plánovaného zdvojnásobení zisku do roku 2018. Ústav se chce soustředit na retailové bankovnictví, kreditní karty a další produkty s vysokými maržemi, jakož i na expanzi v zahraničí po předchozích akvizicích ve východní Evropě a v Turecku.

Gref představil plán na snižování počtu pracovníků v rámci prezentace strategie pro příštích pět let. Tato strategie předpokládá kromě zdvojnásobení zisku také zdvojnásobení aktiv banky, která nyní představují 486 miliard USD (9,77 bilionu Kč). Počítá rovněž se snížením nákladů o 100 miliard rublů (61 miliard Kč), napsala agentura AFP.

Česká Sberbank propouštět nebude. "Toto opatření se netýká České republiky, kde banka plánuje v nejbližších letech významný růst a posilování své pozice na trhu, se kterým souvisí i nárůst na straně zaměstnanců. Jen za devět měsíců letošního roku vzrostl počet zaměstnanců Sberbank CZ o sedm procent," řekla serveru Aktuálně.cz mluvčí banky Lucie Hálová.

Na konci září zaměstnávala Sberbank v Česku 714 lidí ve 22 pobočkách. Její generální ředitel Vladimír Šolc v říjnu řekl, že Sberbank chce během pěti let vyrůst mezi velké banky a stát se číslem pět na českém trhu.

Státem kontrolovaná Sberbank minulý měsíc oznámila, že její čistý zisk v letošních prvních třech čtvrtletích podle ruských účetních standardů RAS meziročně stoupl o šest procent na 286 miliard rublů (175 miliard Kč).

Sberbank se předloni dohodla s rakouským úvěrovým ústavem Österreichische Volksbanken na převzetí jeho východoevropské divize Volksbanken International (VBI), jejíž součástí byla rovněž česká Volksbank CZ. Akvizici dokončila v loňském roce a letos se Volksbank CZ přejmenovala na Sberbank CZ.

Skupina Sberbank vlastní téměř třetinu všech bankovních aktiv v Rusku. V Evropě má síť devíti univerzálních bank na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Slovinsku, Chorvatsku, v Bosně a Hercegovině, Srbsku a na Ukrajině. Celkem v těchto zemích provozuje 280 poboček. V Rusku má banka kolem 20 tisíc poboček.



286 mld. rub,

v přepočtu 175 miliard korun, činil za tři letošní čtvrtletí čistý zisk Sberbank.

Související