Včera uplynulo 95 let ode dne, kdy bylo ve vlaku poblíž francouzského Compiegne podepsáno příměří ukončující boje Velké války, které dnes říkáme první světová. 11. listopad 1918 znamenal sice konec bojů, ale bez reálné představy o budoucím vývoji v mnoha oblastech mezinárodních vztahů, politického, společenského a ekonomického života.

Století fakticky zrozené prvními výstřely války bylo plné doposud nepředstavitelných paradoxů a mnohé z nich byly právě dědictvím - přímým či nepřímým - největšího válečného konfliktu ve známých dějinách lidského pokolení. Znamenalo éru mimořádných úspěchů na poli vědy a techniky, století neustálého růstu životní úrovně a století největších masakrů v lidských dějinách. Lidé se nikdy nedožívali vyššího věku a zároveň se nikdy nevraždili ve srovnatelném počtu.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.