Exposlanec David Rath (dříve ČSSD), který je obžalován z korupce, řekl po pondělním propuštění z vazby, že jeho kauza nese rysy politického procesu.

"Byl zájem některých politiků tuto kauzu použít nebo zneužít," prohlásil Rath na odpoledním improvizovaném setkání s novináři na náměstí v Hostivici, kde bydlí.

Ve vazební věznici, kde strávil 18 měsíců, se prý nejvíc těšil na rodinu, procházku v přírodě a na práci. "Je možné, že už příští týden budu v ordinaci," řekl. Hodlá se vrátit k soukromé praxi lékaře v ordinaci své manželky. 

Cesta na svobodu

16. května 2012 - Soud poslal Ratha do vazby. Jeho advokát podal stížnost proti obvinění i proti uvalení vazby.

 

21. května 2012 - Rath podal ústavní stížnost. Směřovala proti rozhodnutím spojeným s vyšetřováním korupce a uvalením vazby. Ústavní soud (ÚS) ji 19. června 2012 odmítl.

 

14. června 2012 - Krajský soud v Ústí nad Labem ponechal Ratha ve vazbě kvůli obavě z ovlivňování svědků, z pokračování v trestné činnosti i z možného útěku.

 

12. července 2012 - Rath podal druhou ústavní stížnost. Směřovala proti rozhodnutí Krajského soudu v Ústí nad Labem o politikově vazbě. ÚS tuto stížnost zamítl 19. září 2012.

 

8. srpna 2012 - Odvolací středočeský krajský soud ponechal Ratha ve vazbě kvůli všem třem možným důvodům stíhání.

 

13. srpna 2012 - Rath podal třetí ústavní stížnost. Směřovala proti postupu sněmovny na červnové schůzi, kdy poslanci rozhodli o přípustnosti Rathova stíhání. ÚS ji zamítl 22. října 2012.

 

24. srpna 2012 - Rath podal stížnost proti výši čtrnáctimilionové kauce, kterou mu stanovil Okresní soud Praha-východ. Rathův otec Ratmír a partnerka Renata Horká totiž vzali zpět svoje nabídky složit za poslance záruku (Krajský soud v Praze ale rozhodnutí zrušil a stanovil, že propuštění na kauci není možné).

 

15. října 2012 - Rath podal další dvě ústavní stížnosti směřující proti zajištění nemovitostí a peněz (ÚS ji odmítl 28. ledna 2013) a proti vazbě (ÚS ji zamítl 5. února 2013).

 

28. listopadu 2012 - ÚS dostal další stížnost Ratha. Směřovala proti rozhodnutí Krajského soudu v Praze o vazbě a kauci. ÚS ji odmítl 19. února 2013.

 

10. prosince 2012 - Rath podal začátkem prosince další ústavní stížnost. Podnět směřoval proti rozhodnutí středočeského krajského soudu, který ponechal politikovi jako jeden z důvodů vazebního stíhání možné pokračování v trestné činnosti. ÚS ji odmítl letos 21. února.

 

Duben 2013 - ÚS registroval další dvě nové Rathovy stížnosti. V jedné opět protestoval proti vazbě (zamítnuta letos v květnu). Druhá se týkala toho, že se poslanec nemohl zúčastnit zasedání sněmovny (zamítnuta v červenci 2013).

 

27. srpna 2013 - Vrchní soud v Praze zamítl další stížnost Ratha proti vazbě. Důvodem byl možný útěk kvůli hrozbě vysokého trestu.

 

11. listopadu 2013 - Vrchní soud vyhověl stížnosti Ratha a propustil ho z vazby. Rath strávil za mřížemi 18 měsíců.

O opětovném vstupu do politiky neuvažuje. "Do politiky se vrátit nemohu a ani nechci. Nebylo by to správné," dodal Rath s tím, že poznal i odvrácenou tvář politiky. "Politika vás může přivést až na samé dno," podotkl.

"Statečný" vrchní soud

Rath také poděkoval senátu pražského vrchního soudu, který v pondělí vyhověl jeho stížnosti proti trvající vazbě.

"Teď se našel senát vrchního soudu, který je statečný, a řekněme, nepodléhá takovým těm tlakům, které byly vyvíjeny na to, udržet mě v tom vězení co nejdéle. Za to jsem skutečně velmi vděčný," řekl.

Dík vyjádřil také vězeňské službě, v Litoměřicích a v Ruzyni se prý k němu drtivá většina pracovníků chovala velmi korektně a mnohem lépe než policie či státní zástupci. Do vězení dostával řadu dopisů od svých podporovatelů. Také na náměstí v Hostivici ho několik místních obyvatel přišlo přivítat.

Věnovat se teď chce hlavně svým dětem. "Pokusím se ten rok a půl nějak dohnat v jejich výchově," uvedl. Chce se také starat o otce, jehož zdravotní stav se zhoršuje.

Rath, jemuž v případě prokázání viny hrozí až 12 let odnětí svobody, uspěl se stížností na vazbu až napočtvrté.

Senát vrchního soudu s předsedou Josefem Hlaváčkem rozhodl krátce před polednem. Jeho mluvčí Jan Fořt usnesení nezveřejnil s tím, že musí být nejprve rozesláno advokátům a středočeskému krajskému soudu, který projednává Rathovu kauzu.

ČSSD: Ve vazbě byl moc dlouho

Zástupci sociální demokracie propuštění svého exposlance a exhejtmana Davida Ratha nechtějí příliš komentovat. Podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky to politikům nepřísluší, uvedl ale, že Rathova vazba trvala již velmi dlouho.

Podle současného středočeského hejtmana Josefa Řiháka (ČSSD) je podivné, že rozhodnutí padlo až po sněmovních volbách. Ratha, který je obžalovaný z korupce, propustil pražský vrchní soud z vazby po 18 měsících. "Já jsem samozřejmě lidsky rád, protože zadržovat někoho 18 měsíců ve vazbě není určitě správné," doplnil Řihák.

Kott zůstává ve vazbě

Obžaloba označuje někdejší ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a jejího partnera, exposlance Petra Kotta, za organizátory korupce kolem zakázek ve Středočeském kraji. Rath údajně o všem věděl a dělil se s nimi o úplatky. Obvinění čelí i osm šéfů a manažerů firem, kteří se prý na manipulování zakázek podíleli.

Z tria hlavních obžalovaných nyní zůstává ve vazbě pouze lékař Kott, jeho partnerku Pancovou pustil soud na svobodu počátkem září.

Kottův advokát Tomáš Sokol v pondělí řekl, že o propuštění svého klienta z vazby už požádal znovu. Zdůraznil, že se tak nestalo v souvislosti s Rathovým propuštěním.

Mluvčí středočeského krajského soudu Zuzana Steinerová uvedla, že soud žádost doposud neobdržel.

V projednání hlavního líčení nastala v listopadu pauza, pokračovat se bude osm dní v prosinci. Jednání je zatím nařízené také v lednu a únoru, lze ale očekávat i další stání, protože advokáti obžalovaných již dříve uvedli, že budou vyžadovat další svědky a znalecké posudky.

Hlavními pilíři obžaloby jsou policejní odposlechy a přiznání podnikatelky ve stavebnictví Ivany Salačové, které žalobce navrhuje pozici spolupracující obviněné, za což by jí mohl hrozit nižší trest. Advokáti ostatních obžalovaných se ji snaží znevěrohodnit.

Policie Ratha zadržela loni v polovině května v Rudné u Prahy, když odcházel ze schůzky s Pancovou a Kottem. Tehdejší poslanec a hejtman nesl v rukou krabici, o které tvrdil, že je v ní víno. Když ji policista otevřel, ukázalo se, že byla plná bankovek – podle policie obsahovala celkem sedm milionů korun.

Krátce po zadržení Ratha vtrhlo policejní komando do domu a zadrželo také Kotta s Pancovou. Obžaloba označuje Kotta s Pancovou za organizátory korupce kolem zakázek ve Středočeském kraji. Rath údajně o všem věděl a dělil se s nimi o úplatky.