Mezi Německem a Spojenými státy to v posledních týdnech jiskří. Probíhající aféru s odposlechy Američané překvapivě okořenili kritikou vysokých německých přebytků běžného účtu platební bilance. Ty prý zbytku Evropy i světa hází klacky pod nohy a vrací ho na hranu deflace. Je to pravda?

Německá ekonomika na první pohled jede. Nezaměstnanost je nejníž za více než dvacet let a na rozdíl od řady periferních ekonomik vykazuje stabilní tempo růstu. Jenže tu je několik závažných ale. Mzdy a domácí spotřeba se přes určité zrychlení dál drží na uzdě a neodpovídají rekordně nízkým úrovním nezaměstnanosti. Naopak míra úspor zůstává vysoká (nad 10 procent). Výsledkem této kombinace je rostoucí přebytek obchodu Německa se zbytkem světa.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.