Více než dvousettisícové město Tacloban na ostrově Leyte postihla zkáza, jakou na Filipínách nepamatují. V kilometrovém pásu směrem od pobřeží do vnitrozemí nezůstala stát jediná stavba. Supertajfun Haiyan je smetl, mořské vlny tu prý dosahovaly až čtyřmetrových výšek. 

"Bylo to jako tsunami," popsal scénu ministr vnitra Manuel Roxas z Taclobanu. Na stromech či podél silnic leží mrtvá těla. Podle posledních odhadů místních úřadů zde zahynulo na deset tisíc lidí, počet obětí by však mohl být ještě vyšší, informovala světová média.

"Tacloban je absolutně zničený. Někteří kvůli hladu i ztrátě svých blízkých naprosto zešíleli," popsal agentuře AFP místní středoškolský učitel Andrew Pomeda.

"Lidé se chovají čím dál tím násilněji. Rabují kanceláře, obchodní domy, jen aby se dostali k jídlu, rýži a mléku... Bojím se, že za týden se kvůli hladu začnou zabíjet," dodal.

Tisíce místních obyvatel zamířily v posledních hodinách na letiště, které se nachází asi 15 kilometrů od města. K němu vedoucí přístupové cesty se přitom alespoň částečně podařilo zprovoznit teprve v neděli.

Samotné letiště je rovněž velmi poškozené, přistávací dráha se nicméně dá používat, a tak do města míří letadla s humanitární pomocí, zejména s vodou, jídlem, hygienickými pomůckami či přístřešky.

Letouny pak odsud odlétají plné mrtvých těl, zraněných, ale i přeživších, kteří se chtějí z města zkázy dostat.

Mnozí z místních obyvatel si stěžují na to, že pomoc přichází příliš pomalu. I z tohoto důvodu došlo v Taclobanu k rozsáhlému rabování.

"Viděli jsme, jak si lidé z obchodů berou zejména jídlo a vodu. Nyní ale již dorazily vojenské a policejní posily, které se snaží nastolit pořádek," popsala reportérka CNN přímo z letiště v Taclobanu.

Většina obětí se nejspíš utopila nebo je zavalily trosky domů. "Podél cesty na letiště jsme viděli množství těl, asi tak kolem stovky," citovala televizní stanice Sky News Australanku filipínského původu Milu Wardovou.

Pomoc Filipínám

Člověk v tísni z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni uvolnil půl milionu korun na pomoc obětem katastrofy.

 

Zároveň vyhlásil veřejnou sbírku SOS Filipíny s číslem účtu 37893789/0300 a na místo vysílá koordinační humanitární tým.

 

Další organizace ADRA ČR ze svého pohotovostního fondu uvolnila 100 000 korun a otevřela veřejnou sbírku s číslem účtu 41594159/0300, v.s. 395.

 

Sbírku na pomoc otevřela také Česká charita. Její sbírkové konto pro Filipíny má číslo číslo 55660022/0800, v.s. 133. Ze svého krizového fondu organizace zatím uvolnila 250 000 korun.

"Těla byla pokryta snad úplně vším, plachtami, střešními taškami i kartony," dodala žena, která se z letiště snažila dostat do Manily.

Na televizních záběrech i fotografiích jsou vidět bezvládná těla plující ve vodě, popadané stromy a sloupy elektrického vedení, zřícené domy a uplakané děti čekající na střechách ještě stojících příbytků na pomoc.

"Můj manžel umí plavat, tak jsem mu řekla: Jen zachraň naše dítě a na mě nemysli. Co se se mnou stane, je vůle boží," popsala pro BBC jedna z přeživších Faith Peliesová, v náručí přitom chovala své zachráněné miminko.

Jiná z místních dívek se slzami v očích líčila, jak ji zachránil její otec, který umí plavat, zatímco ona ne. Bylo to naprosté peklo, nic podobného jsme nikdy nezažili, shodují se obyvatelé Taclobanu.

Češi by měli být v pořádku

Česká ambasáda na Filipínách nemá informace, že by mezi mrtvými či zraněnými měli být i Češi. "Nám se Češi, které máme na seznamu, ozývají. Přibývá potvrzení, že jsou v pořádku," uvedl konzul Jakub Černý.

Jak dodal, několik jmen na seznamu ještě zůstává "otevřených", nicméně z toho se nedá nic vyvozovat, protože se nacházejí v oblasti, kde nefunguje elektřina a telefonické spojení. "Ozvali se nám i lidé, kteří standardně žijí na ostrově Leyte, že tam zrovna nebyli. Sice byli také zasaženi tajfunem, ale jinde a jsou v pořádku," dodal.

Haiyan, jenž by podle některých expertů mohl být nejsilnějším světovým tajfunem, jaký kdy zasáhl pevninu, přešel v pátek od východu k západu přes pět centrálních filipínských ostrovů.