Při pohledu na účty za teplo a energii se to zdá být vcelku nemožné, Česko ale podle odhadů analytiků čeká deflace spotřebitelských cen. Tedy to, co již znají výrobci - zemědělci, stavaři i poskytovatelé řady služeb a část průmyslu. A koneckonců také zaměstnanci, jimž klesá reálná mzda. Jediné, co se zatím zvyšovalo, byly regulované ceny. A kvůli zvýšení daně z přidané hodnoty (což opět upravuje stát) částečně i spotřebitelské zboží, kde ovšem významný nárůst brzdí nízká poptávka. Ekonomové proto dospívají k závěru, že zhruba v polovině příštího roku celková cenová hladina začne klesat, tedy dojde k deflaci spotřebitelských cen.

A deflace je něco, co si žádná ekonomika nepřeje - na rozdíl od lidí, kteří nejsou až tak rozhořčeni tím, že jim s klesající mzdou klesne i cena celkové spotřeby.

Centrální banka už dlouho zvažuje, že by s klesajícími cenami bojovala pomocí devizových intervencí. Logika je jednoduchá: ve chvíli, kdy se zdraží euro a dolar, zdraží se všechno, co Česko dováží, což znamená, že by stouply i ceny. Jenže pro intervence je jen polovina bankovní rady, ta, která dospěla k závěru, že obava z budoucího zdražení nažene spotřebitele do obchodů. Druhá polovina si tím není až tak jistá - obává se totiž, že by vyšší ceny mohly podrazit už tak skomírající poptávku, protože lze pořád ještě velkou část spotřeby odložit o pár měsíců, možná i let. Může samozřejmě dělat oživení pomocí dodávky likvidity obdobně, jako to dělají centrální banky ECB a Fed a nově i Japonska. V Česku ale není ani tak problém s nedostatkem peněz, jako spíš s tím, aby se dostaly k firmám a jejich prostřednictvím díky vyšším platům i ke spotřebitelům.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se