Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan naznačil, že jeho vláda má v úmyslu zavést oddělené ubytování dívek a chlapců na studentských kolejích.

Vysloužil si tak další obvinění, že kabinet zasahuje do soukromých životů obyvatel, uvedla agentura Reuters.

Kritici Erdoganovi již dříve vyčítali například jeho rady ženám, že by měly mít nejméně tři děti a že by se měly řádně oblékat. V zemi byl rovněž nedávno omezen prodej alkoholu a reklamy na něj.

Erdogan uvedl, že jeho vláda již zrušila společné bydlení v 75 procentech státních studentských ubytoven a bude v tom i nadále pokračovat. Místní guvernéry vyzval, aby zasáhli, když se objeví stížnosti na společné bydlení studentů v soukromí.

"Jak je možné, aby dívka a chlapec spolu bydleli v soukromí? Tolerovali byste to u své dcery či syna?" podivoval se na tiskové konferenci turecký premiér.

"Vzhledem k tomu, že jsme konzervativní demokratická vláda..., jestliže bude potřeba určitý právní předpis, připravíme ho," dodal.

První zprávy o možném zrušení společných studentských kolejí se začaly objevovat v tureckých médiích během víkendu. Erdoganovi poradci ale tehdy téma zlehčovali a tvrdili, že by mělo jít jen o ubytovny, které nejsou řádně zaregistrované.

Opoziční Lidová republikánská strana (CHP), která bojuje za zachování tradic sekulárního státu, v premiérových krocích vidí jasný cíl - islamizaci země. "Mají v hlavě určitý plán a tím je změnit Turecko na blízkovýchodní zemi," uvedl šéf CHP Kemal Kiliçdaroglu. "Všichni naši občané, a zejména ženy, by si to měli uvědomit," dodal.

Související