Severní Korea přiznala, že se minulý měsíc potopilo jedno z jejích protiponorkových plavidel.

Při incidentu u východního pobřeží země zahynulo údajně nejméně 19 příslušníků severokorejského námořnictva. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle severokorejských médií se stíhač ponorek potopil v polovině října, když plnil "bojové úkoly". Příčinu neštěstí severokorejská média nezveřejnila.

Agentura KCNA na snímcích ukázala vůdce země Kim Čong-una při návštěvě "hřbitova padlých bojovníků", jak klade květiny k památníku zemřelých, obklopen nejméně 19 hroby s podobiznami mrtvých námořníků.

Jihokorejská média uvedla, že loď šla ke dnu během vojenského cvičení a že při incidentu přišlo o život "mnoho" řadových členů námořnictva i několik důstojníků. Podle jihokorejského deníku Čoson Ilbo byla do incidentu zapletena dvě plavidla.

Agentura AP připomněla, že Pchjongjang má značnou část své vojenské techniky ve zchátralém stavu. Má ale početně velkou armádu a při hranicích s Jižní Koreou nechává rozmístěných tisíce děl.

Severní Koreji se mimo jiné připisuje vina za torpédování jihokorejského vojenského plavidla z roku 2010, při němž bylo zabito 46 jihokorejských námořníků, a ostřelování jihokorejského ostrova z téhož roku. Obě Koreje setrvávají ve válečném stavu, konflikt z let 1950 až 1953 nebyl ukončen řádnou mírovou smlouvou, ale pouze dohodou o příměří.

Navzdory rezolucím OSN Severní Korea pokračuje v raketových a jaderných zkouškách, čímž vyvolává rozhořčení mezinárodního společenství. Zatím poslední, třetí nukleární test uskutečnila KLDR letos v únoru.