Dva francouzští novináři, unesení na severu Mali neznámými ozbrojenci, byli zabiti. Oznámila to v sobotu agentura Reuters s odvoláním na místní úřady, bezpečnostní složky i separatistické Tuaregy, kteří vypověděli příměří s vládou.

"Pár minut poté, co začalo pronásledování únosců, jsme byli informováni, že na okraji města se našla těla novinářů provrtaná kulkami," řekl prefekt Paul-Marie Sidibe. Podle zdroje z bezpečnostních složek byli reportéři zabiti asi 12 kilometrů od Kidalu.

Agentura AFP dříve uvedla, že z pouštního města Kidal byli uneseni reportéři rozhlasové stanice RFI Ghislaine Dupontová a Claude Verlon.

Jejich únos potvrdil místní guvernér, plukovník Adama Kamissoko, podle kterého si čtyři ozbrojení muži odvedli žurnalisty krátce poté, co dokončili rozhovor s jedním předáků tuarežského separatistického hnutí MNLA.

Francouzský prezident François Hollande podle prohlášení Elysejského paláce vyjádřil své "zděšení" nad smrtí žurnalistů a "pobouření nad tímto ohavným skutkem". Vyjádřil soustrast pozůstalým i solidaritu redakci RFI. Na nedělní dopoledne prezident svolal poradu s příslušnými ministry, aby probral "přesné okolnosti těchto vražd".

Právě v Kidalu se loni zrodilo povstání Tuaregů, k nimž se přidali islamisté napojení na teroristickou síť Al-Káida. Povstalci a islamisté uvrhli zemi v chaos, což přimělo letos v lednu Francii k vojenskému zásahu. Francouzské jednotky s pomocí vládních vojsk nakonec vzbouřence z většiny jejich bašt vytlačily.

Konec násilné etapy měly přinést srpnové prezidentské volby, které přesvědčivě vyhrál Ibrahim Boubacar Keita. Prezident slíbil zahájit usmiřující jednání s odbojnými Tuaregy, kteří chtějí na severu země vytvořit vlastní stát. Ale dva týdny po prezidentově nástupu do úřadu na severu země propukly nové násilnosti. Mohou souviset i s blížícími se parlamentními volbami, jejichž první kolo se má konat 24. listopadu.

Francie svou armádu začala z Mali postupně stahovat a na místě od léta působí mise OSN. V současné době ji tvoří na 6000 vojáků, především z afrických států. Do konce roku se má rozšířit na 12 600 mužů. OSN minulý měsíc vyzvala k rychlému posílení mise o vojáky a vrtulníky.