Kvůli vnitrostranickým bojům v ČSSD mezi předsedou Bohuslavem Sobotkou a 1. místopředsedou Michalem Haškem se strana krátce po volbách ocitla v hluboké krizi.

Situace přiměla dvě krajské buňky (v Plzeňském kraji a na Vysočině) ke svolání sobotních konferencí, na nichž se situace ve stranickém vedení projednávala.

Závěry obou znějí jasně: Stojíme za Bohuslavem Sobotkou. 

"Situace je pro sociální demokracii do značné míry zlomová. Přijel jsem proto, abych dal ze svého pohledu informace o tom, co se stalo, co se odehrálo a proč si myslím, že to dramatickým způsobem poškodilo sociální demokracii," řekl před jednáním plzeňského výboru předseda ČSSD. Víc než hodinu pak mluvil se členy strany a vysvětloval jim události minulých dní.

Obě zmíněné krajské buňky se sice shodly na podpoře předsedy Sobotky, ovšem ohledně ostatních členů vedení se jejich názory rozchází. Vyloženě protichůdně se vyjádřily hlavně o Milanu Chovancovi.

Zatímco zástupci ČSSD na Vysočině volají po jeho odvolání společně s dalšími účastníky povolební schůzky u prezidenta Miloše Zemana v Lánech, západočeská buňka se za lídra vlastní kandidátky postavila.

Plzeňská ČSSD se shodla na tom, aby Chovanec zůstal v čele krajské organizace i místopředsedou strany. Chovanec stranickým kolegům vysvětloval při neveřejném jednání současnou bouřlivou situaci ve straně i svoje jednání a postoje z minulých dní. Účastníci setkání jeho vysvětlení vzali na vědomí, podporu mu vyjádřili už při úterním setkání krajského výboru.

Zasedání na Vysočině se zúčastnilo 125 delegátů, přičemž takřka jednohlasně vyjádřili podporu současnému předsedovi. "Musím říci, že jsem v této pro nás těžké době potěšen, že se delegáti postavili tak, že prakticky jednomyslně přijali toto usnesení," řekl předseda Senátu Milan Štěch, který je senátorem na Pelhřimovsku.

Delegáti z Vysočiny zároveň vyzvali k opuštění stranických funkcí Michala Haška, Zdeňka Škromacha, Jeronýma Tejce a Milana Chovance, protože lhali o svých povolebních jednáních s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech.

Právě údajný vnitrostranický puč vedený prezidentem je příčinou současného rozkolu v ČSSD. Ještě v sobotu večer krátce po volbách se uvedená čtveřice společně s Jiřím Zimolou odebrala do Lán, kde měli jednat o svržení Sobotky z čela strany.

Hašek, Škromach a Tejc ve čtvrtek po jednání grémia sociální demokracie uvedli, že v příštích dnech zváží svou politickou budoucnost. Hašek, který se veřejnosti omluvil za to, že o schůzce s hlavou státu opakovaně lhal, a Škromach, jenž litoval "některých ne úplně přesných informací" ze své strany, chtějí na zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD 10. listopadu oznámit, jestli se vzdají funkcí.