Některé knihy jsou strohé jako telefonní seznam. Texty bez jediné metafory, bez jediného podobenství nebo přirovnání. V mnoha případech by to mohlo vést k podezření, že autorův jazyk je jednoduše žalostně chudý. Kniha Rekviem za Nanking je ale jiný případ. O některých věcech se v metaforách prostě psát nedá.

Cha Ťin, spisovatel čínského původu známý českým čtenářům díky světově proslulému románu Čekání na Lina, si jako téma nové knihy vybral jednu z nejděsivějších událostí v dějinách novodobé Číny. V roce 1937 dobyla japonská armáda tehdejší čínské hlavní město Nanking a během zhruba sedmi týdnů stihla pozabíjet více než čtvrt milionu lidí a znásilnit desítky tisíc žen. Nepřítelem se stalo v podstatě veškeré obyvatelstvo, řada jednotek nedisciplinované císařské armády se vymkla kontrole a na vlastní pěst začala rabovat město. Hladoví japonští vojáci se mstili za to, že se Nanking vůbec odvážil postavit na odpor. Krutost, s jakou tuto mstu vykonávali, je jen stěží představitelná. Dochovaly se snímky závodů ve stínání hlav zajatců samurajskými meči, snímky pohřbívání civilistů zaživa v masových hrobech. "Japonci povraždili tolik lidí, že jimi znečistili v celém okolí řeky, jezera a studny, a sami pak nemohli najít čistou vodu na pití. Dokonce i rýže, kterou jedli, byla načervenalá, protože ji museli vařit ve zkrvavené vodě."

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.