Myšlenka, že elektronická média sblíží různé části světa, není dvakrát originální – vzpomínáte si na McLuhanovu „globální vesnici“? Avšak její zastánci byli vždy značně nekonkrétní ohledně její praktické podoby. Máme snad oslavovat, že „Gangnam style“, satira na jihokorejskou verzi hipsterského životního stylu, dosáhla na YouTube téměř 1,8 miliardy zobrazení, pakliže většina diváků vtip patrně vůbec nepochopila?

Díky sociálním médiím se dnes myšlenky mohou šířit raketovým tempem. Stačí se podívat na „Kony 2012“, loňskou v podstatě neúspěšnou virální kampaň usilující o dopadení ugandského válečného zločince Josepha Konyho. Rychlost bohužel nemusí nutně vést k činům: místo aby se určité otázce věnovalo pár zapálených jedinců, se jí dostane povrchního zájmu od několika milionů – kteří ho navíc projevují způsobem, který dost možná podkopává snahu zvýšit celosvětové povědomí o problémech, jako jsou partyzánské války v Africe. Podobné virální kampaně mohou fungovat u cílených intervencí typu fundraisingu, ale kdekoliv jinde jsou ošidné.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru