MAROKO LÍDREM V OBJEMU PŘÍMÝCH ZAHRANIČNÍCH INVESTIC V SEVERNÍ AFRICE

Maroko patří poslední dva roky k nejstabilnějším ekonomikám severní Afriky, což se projevuje i na objemu přímých zahraničních investic, který stále mírně stoupá a v roce 2012 dosáhl 2,84 miliardy dolarů. Maroko tak poprvé předstihlo dosavadního lídra - Egypt. Celková čísla z regionu naznačují, že důvěra investorů sice stoupá, ale nejistá politická situace se podepsala právě na poklesu investic v Egyptě a také v Tunisku či Alžírsku. Jen Maroku a Súdánu se povedlo dostat na objem přímých zahraničních investic odpovídající hodnotám z předkrizové éry. Z hlediska struktury přímých zahraničních investic byl pro podnikatele nejzajímavějším sektorem marocký průmysl, což je pro zemi výrazně orientovanou na zemědělství velmi pozitivní faktor. Nové investice zde ohlásila automobilka Renault, výrobce letadel Bombardier nebo farmaceutická společnost Sanofi. Dalším úspěšným sektorem byl potravinářský průmysl, do kterého například investovala společnost Danone nebo americký gigant Kraft Foods. V říjnu se v Casablance otevřela nová zahraniční kancelář ministerstva průmyslu a obchodu. Čeští exportéři se na marockém trhu prosazují především v tradičních odvětvích, jako jsou stroje a dopravní prostředky (mezi červencem 2012-2013 činily přes 70 % vyvezeného zboží).

DYNAMICKÝ ZAHRANIČNÍ OBCHOD THAJSKA

Thajsko se stává stále atraktivnějším trhem vysoce kvalitního spotřebního a průmyslového zboží. Tento fakt podporuje rostoucí kupní síla i tlak mezinárodní konkurence. Thajská ekonomika roste, masivně se investuje do infrastruktury a výrazně se zvyšuje export, který svým objemem 229 miliard dolarů odpovídal téměř 63 % HDP země. To vše činí z Thajska atraktivní investiční cíl. V roce 2012 byly přímé zahraniční investice na svém historickém maximu. Thajsko má výhodnou polohu v blízkosti rostoucích trhů i trhů s významně zadržovanou poptávkou - země jako Myanmar (Barma), Laos nebo Kambodža. To posiluje thajské šance stát se regionálním centrem. Pokračujícím procesem industrializace Thajsko vytvořilo svůj průmyslový profil, jehož hlavní těžiště leží v elektronickém a automobilovém průmyslu. Perspektivy pro spolupráci i s českými dodavateli jsou vedle automobilového průmyslu také v chemickém průmyslu, ve strojírenství a zdravotnické technice. Konkrétní šance pak představuje poptávka po moderních stavebních materiálech, moderních automatizačních jednotkách či zařízeních pro výstavbu a modernizaci nemocnic. Zajímavou oblastí je silně se rozvíjející potravinářský průmysl, který aktivuje poptávku po nových technologiích v zemědělství, strojích na zpracování a balení potravin. V dovozu jednodušších strojů a zařízení dominuje Čína, sofistikované technologie pocházejí převážně z Japonska a Německa. Česko dovezlo do Thajska v roce 2012 zboží v hodnotě přesahující 160 milionů dolarů.

KAZACHSTÁN LÁKÁ SVÝMI PŘÍRODNÍMI ZDROJI

Pokud jde o zdroje přírodního bohatství a jejich těžbu, patří Kazachstán k celosvětově nejvýznamnějším destinacím. Dokladem je fakt, že v Kazachstánu lze těžit 99 z celkových 105 prvků periodické soustavy. Zásoby přírodních zdrojů jsou v Kazachstánu ohromné, investiční klima v zemi však dosud příliš nepřálo navazování obchodní spolupráce se zahraničními partnery. Situaci by měly pomoci připravované projekty v sektoru hornictví a hutnictví nabízející nové obchodní šance. Kazašská vláda chce usnadnit přístup k informacím a v plánu je přijetí nové strategie rozvoje těžebního sektoru v letech 2015-2019. Vláda také uznala, že je třeba udělat více i v oblasti průzkumů. Ministerstvo průmyslu a nových technologií mimo jiné oznámilo, že je v plánu volný přístup ke geologickým informacím i zjednodušení postupů pro získání výrobních práv. Začátkem roku 2013 bylo navíc zrušeno moratorium na vydávání provozních licencí.


Autorka pracuje pro centrum informačních služeb, CzechTrade


Těžba v Kazachstánu
Foto: Shutterstock