Prezident Miloš Zeman by neměl zasahovat do vnitřních poměrů v ČSSD, tvrdí v pondělním prohlášení předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

Za skandální Sobotka označil to, že byl vyzván předsednictvem k rezignaci poté, co se jeho spolustraníci se Zemanem sešli. Sobotka tuto výzvu označil za pokus o puč a mocenské převzetí ČSSD ze strany Michala Haška a Jeronýma Tejce.

"Nebudu ustupovat nátlaku, špinavé kampani a nedemokratickým praktikám, které připomínají metody, jež uplatňoval Zdeněk Fierlinger na půdě ČSSD v roce 1948. Pokud bych se takovým metodám nyní podřídil, popřel bych všechny hodnoty, které v politice léta prosazuji. I proto jsem se rozhodl na funkci předsedy ČSSD nerezignovat," vysvětluje.

ANKETA
Má předseda ČSSD po výzvě vedení strany a Miloše Zemana rezignovat na svou funkci?
1. ano
43 (4%)
2. ne
997 (95%)
3. nevím
11 (1%)

Sobotka si myslí, že by se strana měla soustředit na vyjednávání o sestavení vlády. "Místo toho páchá v přímém přenosu pokus o politickou sebevraždu," uvedl.

"Považuji za smutné, že rozhodnutí dvou třetin demokraticky zvoleného vedení strany v této situaci je považováno za puč, a ukazuje to na totální ztrátu sebereflexe Bohuslava Sobotky," reagoval Hašek.

Pokládá za neuvěřitelné, že Sobotka odmítá výsledek hlasování předsednictva ČSSD respektovat. Hašek žádá co nejrychlejší svolání stranického ústředního výkonného výboru; mimořádný sjezd ČSSD by se podle něho měl uskutečnit hned po dokončení jednání o vládě, z něhož Sobotku předsednictvo v neděli vyšachovalo.

"Co mě nejvíce překvapilo na tom (Sobotkově) dopise, jsou nejen osobní útoky na mě, či Michala Haška, ale především to, že demokratické rozhodnutí dvou třetin členů předsednictva je označováno za puč, či nějaký pokus o převrat," sdělil ČTK Tejc.

Za hlavní příčinu nižšího volebního výsledku označil Sobotka nejednotnost strany, odpovědnost by tak měla být vyvozena vůči celému vedení strany.

Facebooková podpora

Na otevřený boj uvnitř ČSSD reagují také lidé na sociální síti Facebook. Fanouškovská stránka "Chci Bohuslava Sobotku, ne Michala Haška" během necelých 24 hodin existence získala přes 2500 příznivců.

Hlavním mottem stránky je "Odmítáme pokus o odstavení Bohuslava Sobotky přáteli Miloše Zemana. Chceme silnou a moderní ČSSD, chceme Bohuslava Sobotku".

Prostřednictvím Facebooku se také administrátoři snaží vyburcovat příznivce Sobotkova stranického křídla k vyjádření podpory současnému předsedovi. Plánují protestní shromáždění, které svolali k soše T. G. Masaryka na Pražském hradě. Uskutečnit se má 28. 10. od 17:00.

Předseda sociálních demokratů znovu zopakoval, že pokud bude muset z čela partaje odejít, tak nikoliv na výzvu prezidenta, ale sjezdu, který bude příští rok v březnu. Své funkce by tam podle něj měli dát k dispozici všichni členové vedení ČSSD.

"Budu rovněž respektovat fakt, pokud budu z funkce předsedy ČSSD odvolán tajným hlasováním ústředního výkonného výboru v souladu se stanovami strany," dodal.

Zeman podle Sobotky nemá právo radit ČSSD, když strana zemanovců, které je čestným předsedou, ve volbách propadla.

"ČSSD nesmí skončit jako SPOZ. Naprosté a nekritické podřízení ČSSD vůli a rozmarům prezidenta republiky, které prosazuje Michal Hašek, učiní stranu dlouhodobě nevolitelnou pro velkou část jejích voličů, zejména z řad střední a mladší generace a také vzdělanější skupiny voličů," uvedl Sobotka.

Podle Sobotky vnitřní poměry v sociální demokracii prostřednictvím Haška ovlivňuje hradní kancléř a člen SPOZ Vratislav Mynář a také podnikatel a místopředseda SPOZ Martin Nejedlý. Sociální demokracie podle Sobotky musí zůstat autonomní stranou.

Šéf evropských sociálních demokratů: buďte jednotní

Rozepří uvnitř české sociální demokracie si všímá také Evropa. "Po posledních letech, kdy se (ČR) nedokázala zapojit na evropské úrovni potřebujeme silnou vládu, která je rozhodnuta učinit z Evropy silnější a sociálně spravedlivější místo. Proto je jednotné stranické vedení nezbytné," uvedl předseda sociálnědemokratické frakce v Evropském parlamentu Hannes Swoboda.

Ve svém prohlášení Swoboda také varoval před skutečností, že voliči v Česku opustili tradiční strany a své hlasy dali novým uskupením s populistickým programem.

Dodal, že tomuto problému čelí celá Evropa a že je to známkou toho, že lidé jsou již unaveni korupcí a skandálním chováním politiků, proto hledají ty, kteří budou sloužit pro jejich blaho, a ne pro svou vlastní kapsu.

Celé prohlášení Bohuslava Sobotky zaslané médiím:

Odmítám puč Michala Haška, který rozbíjí a poškozuje ČSSD

 

ČSSD by se jako vítěz voleb do Poslanecké sněmovny, které navzdory oslabení potvrdily její pozici nejsilnější české politické strany, měla soustředit na vyjednávání o sestavení vlády tak, aby v ní prosadila co nejvíce ze svého volebního programu. Místo toho čelí bezprecedentnímu útoku na změnu poměrů ve vedení strany, které dostávají ČSSD do vážné vnitřní krize právě v okamžiku, kdy by měla projevit odpovědnost vůči voličům, jednat seriózně a státotvorně. Místo toho páchá v přímém přenosu pokus o politickou sebevraždu a hazarduje s důvěrou více než jednoho milionu svých voličů.

Jsem přesvědčen, že pokus o mocenské převzetí vedení ČSSD by se ze strany Michala Haška a Jeronýma Tejce odehrál v případě jakéhokoliv volebního výsledku sociální demokracie. Nejde totiž o vyvození odpovědnosti za volební výsledek, ta by musela být objektivně vyvozena vůči celému vedení strany, včetně Tejce, Haška a Škromacha, kteří v něm sedí již dlouhou řadu let. Volební výsledek je jen záminka.

Ve skutečnosti jde o snahu o popření výsledků sjezdu a usnesení ÚVV ČSSD, které v tajném hlasování rozhodly o tom, kdo ČSSD povede do voleb a kdo za ni má být pověřen sestavením vlády v okamžiku, kdy volby vyhraje. Stejní lidé, kteří připravili probíhající vnitrostranický puč, stáli za snahou odstranit předsedu ČSSD na jednání ÚVV ČSSD, kde se uprostřed horké fáze volební kampaně hlasovalo o pověření k sestavení vlády. Už tehdy jim bylo jedno, co projevená vnitřní nejednota udělá s podporou veřejnosti v klíčových volbách do Poslanecké sněmovny. Už tehdy nad tímto hlasováním mnozí občané kroutili hlavou a média ho označovala za velkou chybu ve volební kampani ČSSD.

Právě vnitřní nejednota ČSSD byla hlavní příčinou toho, že volební výsledek ČSSD zůstal za očekáváním jak našich členů, tak voličů. Podle všech dostupných analýz nám lidé ze všeho nejvíce vyčítali rozhádanost a spory uvnitř ČSSD. Každý, kdo sledoval dění ve straně v uplynulých letech, ví, že klíčový podíl na existenci dvouhlavé ČSSD má právě její místopředseda Michal Hašek, který dlouhodobě není schopen respektovat fakt, že nebyl zvolen předsedou ČSSD. Tuto dvouhlavost ČSSD před volbami zneužívali i naši političtí konkurenti, včetně strany Zemanovců.

Pokládám za pohrdání voliči, pokud je předseda strany, který vedl několik měsíců volební kampaň, objel celou republiku, vystupoval na stovkách veřejných shromáždění a dosáhl nakonec volebního vítězství, odstaven bez jakéhokoliv odůvodnění od povolebního jednání o sestavení vlády. V minulosti strany se to nikdy nestalo.

Jsem přesvědčen, že prezident Miloš Zeman by neměl zasahovat do vnitřních poměrů ČSSD. Je skandální, že k pokusu o puč došlo na půdě ČSSD krátce poté, kdy se s ním Michal Hašek a Jeroným Tejc sešli. Miloš Zeman nemá právo radit ČSSD zejména poté, kdy projekt jeho osobní strany SPOZ už podruhé ve volbách nedokázal překročit hranici pro vstup do Poslanecké sněmovny a skončil s 1,5 procenta hlasů naprostým volebním debaklem. Pokud z těchto voleb vzešla levice oslabena, pak na tom nese svůj podíl také levicový prezident Zeman a chování jeho prezidentské vlády. Zvolení Miloše Zemana prezidentem a Rusnokova vláda bohužel levici k lepšímu volebnímu výsledku nepomohly.

ČSSD nesmí skončit jako SPOZ. Naprosté a nekritické podřízení ČSSD vůli a rozmarům prezidenta republiky, které prosazuje Michal Hašek, učiní stranu dlouhodobě nevolitelnou pro velkou část jejích voličů, zejména z řad střední a mladší generace a také vzdělanější skupiny voličů. Stejně tak učiní ČSSD nevolitelnou a nepřitažlivou přenášení zákulisních nedemokratických praktik, které jsme viděli ve SPOZ před volbami, na půdu ČSSD. Sociální demokracie musí zůstat autonomní, otevřenou a demokratickou stranou s moderním levicovým programem.

Je rovněž nepřijatelné, aby prostřednictvím Michala Haška významně ovlivňovali vnitřní poměry v ČSSD lidé jako Nejedlý, Mynář a Tvrdík.

ČSSD tu zůstala po volbách jako poslední velká tradiční politická strana. Nesmí se stát obětí hrátek několika funkcionářů, kteří vidí jen své ambice a vládní posty. Nesmí skončit vnitřně rozbitá jako ODS. Obávám se toho, že takto oslabená strana nebude schopna vyjednat důstojné podmínky pro účast ve vládě a bude možným partnerům pro smích. Voliči nepochopí, proč se hádáme v situaci, kdy bychom měli prosazovat naše sliby, dané ve volbách.

Děkuji členům ČSSD, sociálně demokratickým voličům i dalším občanům za četná vyjádření podpory a solidarity, která jsem obdržel v uplynulých hodinách. Nikdy v životě jsem během jedné noci nedostal tolik SMS zpráv. Z několika stovek SMS a e-mailů byl jen jeden jediný negativní, podporující stanovisko Michala Haška.

Za všechny reakce cituji jedinou: "Jako dlouholetý volič ČSSD jsem zděšen a zhnusen zradou některých vedoucích činitelů. Vrazili nůž do zad svého předsedy. Chopili se záminky o neúspěchu ve volbách, přitom zosnovatelé útoku mají za výsledky voleb stejnou zodpovědnost. Věrně posloužili Zemanovi v pomstě proti Sobotkovi. Jsou to kariéristi, jde jim jen o svoje koryta. Víckrát už volit ČSSD nebudu."

Jsem připraven vyvodit kdykoliv politickou odpovědnost na sjezdu ČSSD, který mne do funkce předsedy dvakrát zvolil. Domnívám se, že volební sjezd ČSSD by se měl uskutečnit ještě před volbami do Evropského parlamentu, v březnu roku 2014, a že by tam mělo dát k dispozici své funkce celé současné vedení strany. Budu rovněž respektovat fakt, pokud budu z funkce předsedy ČSSD odvolán tajným hlasováním ÚVV v souladu se stanovami strany.

Nebudu ustupovat nátlaku, špinavé kampani a nedemokratickým praktikám, které připomínají metody, jež uplatňoval Zdeněk Fierlinger na půdě ČSSD v roce 1948. Pokud bych se takovým metodám nyní podřídil, popřel bych všechny hodnoty, které v politice léta prosazuji. I proto jsem se rozhodl na funkci předsedy ČSSD nerezignovat.

 

Bohuslav Sobotka

předseda ČSSD