V dozorčí radě státního podniku Lesy ČR skončili čtyři její členové z ODS. Odvolal je ministr zemědělství v demisi Miroslav Toman a na jejich místa jmenoval odborníky převážně z lesnického sektoru.

Změny v dozorčí radě vyplývají z tiskové zprávy, kterou Lesy vydaly po čtvrtečním zasedání dozorčí rady, která má devět členů. Šest jich jmenuje ministr, tři volí zaměstnanci podniku.

V dozorčí radě skončili bývalý zlínský hejtman a člen výkonné rady ODS Libor Lukáš, bývalý místopředseda Senátu za ODS a nynější jičínský starosta Jiří Liška, člen výkonné rady ODS Robert Knobloch a zastupitel Ústeckého kraje za ODS Radek Vonka.

Liška řekl, že od ministra Tomana v minulých dnech dostal dopis s oznámením s odvoláním z funkce člena dozorčí rady, důvod odvolání v něm nebyl uveden. Podle Lišky ministr využil svého práva a do rady dosadil lidi, kteří mu jsou názorově blízcí.

"Výsledky LČR za poslední tři roky byly velmi úspěšné. V rámci možností daných dozorčí radě jsme se snažili dobře dohlížet na chod podniku," řekl Liška.

Experti místo politiků

Ministr Toman, který je volebním lídrem zemanovcům v Ústeckém kraji, na jejich místa jmenoval proděkana Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity Luďka Šišáka, ředitele Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti Bohumíra Lomského, ředitele Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Jaromíra Vašíčka a náměstka ministra zemědělství Jana Sixtu, který má zkušenosti s právem veřejných zakázek.

Členy dozorčí rady zůstávají ekonom Miroslav Zámečník a Martin Žižka, který je náměstkem ministra zemědělství pro lesní hospodářství. Zámečník je předsedou dozorčí rady.

Za zaměstnance jsou v dozorčí radě ředitel Lesního závodu Boubín Jaromír Kříha, ředitel Lesního závodu Konopiště Miroslav Jankovský a ředitel krajského ředitelství Lesů ČR v Českých Budějovicích Karel Trůbl.

Mapa moci

Lesy ČR ke změnám mlčí

Mluvčí Lesů Zbyněk Boublík změny v dozorčí radě blíže nekomentoval. Uvedl, že v souvislosti s novým statutem státního podniku Lesy ČR, který vydalo ministerstvo zemědělství, byla posílena dohledová kompetence dozorčí rady. Například se to týká veřejných zakázek, volných finančních prostředků, pohledávek nebo nájmů.

"Nový statut LČR vydaný ministerstvem zemědělství vnímáme velmi pozitivně. Dochází tak k písemnému zakotvení postupů, které dozorčí rada LČR uplatňuje již delší dobu," uvedl v tiskové zprávě Zámečník.

Lesům ČR patří polovina lesů v zemi, podnik ročně dosahuje miliardových zisků. Je ale také spojován s neprůhledným hospodařením a o zakázky státní firmy se zajímají i policisté. 

Například v lednu si protikorupční detektivové přijeli přímo do královéhradecké centrály podniku pro podklady k IT zakázkám, za které Lesy platily mezi lety 2009 a 2012. Tu největší zakázku v celkovém objemu přes jednu miliardu korun získaly firmy Dynn a Time Import. 

Podezřelé okolnosti zakázek donutily vloni na podzim k rezignaci generálního ředitele Svatopluka Sýkoru. Těsně se tak vyhnul odvolání od tehdejšího ministra Petra Bendla (ODS).

Ministerstvo zemědělství však od té doby marně hledá jeho nástupce a řízením podniku je pověřen ekonomický ředitel Michal Gaube.

Při spekulacích o kandidátech na uvolněné místo po Sýkorovi zaznělo v minulosti jméno bývalého šéfa Vojenských lesů a statků Josefa Vojáčka, Bendlova poradce pro oblast lesnictví Miloše Pochobradského či exšéfa Lesů ČR a zároveň bývalého lesnického náměstka ministra zemědělství Jiřího Nováka.