Petrochemický holding Unipetrol za letošní tři čtvrtletí vykázal konsolidovanou ztrátu 706,1 milionu korun, když loni ve stejném období hospodařil se ztrátou 317,6 milionu korun.

Tržby firmy se meziročně snížily o osm procent na 74,3 miliardy korun. Klesly kvůli nižším prodejním objemům rafinerských a petrochemických produktů.

Za samotné letošní 3. čtvrtletí Unipetrol vykázal ztrátu 129,7 milionu korun po zisku 645 milionů korun před rokem. Analytici očekávali ztrátu kolem 100 milionů korun. Tržby společnosti meziročně klesly o 12 procent na 24,9 miliardy korun.

"Celkové makroekonomické prostředí je horší, než se všeobecně očekávalo. Třetí čtvrtletí letošního roku bylo pravděpodobně již sedmým čtvrtletím nepřetržité recese české ekonomiky," uvedl generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Marek Świtajewski.

"Vzhledem k vývoji provozních zisků EBIT v prvních devíti měsících roku se domníváme, že letošního cíle – kladného provozního zisku EBIT – může být dosaženo pouze s vydatnou pomocí nehotovostního přecenění zásob, tedy v případě růstu ceny ropy," okomentoval výsledky Tomáš Sýkora z Patria Direct.

"Na druhou stranu vidíme pozitivní vývoj v rámci maloobchodního a petrochemického segmentu. Oba v posledních čtvrtletích vykazují dobrou ziskovost, což je příslibem pro naše budoucí výsledky," dodal Świtajewski.

Firma uvedla, že dopad extrémně slabých podmínek na rafinerském trhu byl částečně vyvážen velice dobrým makroprostředím v petrochemickém segmentu a solidními prodeji paliv sítě Benzina.

Akcie společnosti na pražské burze na vydání výsledků prakticky nereagovaly. V úvodu obchodování na minimálním objemu ztrácel Unipetrol 0,87 procenta a obchodoval se za 170,00 Kč za jeden cenný papír.

"Nečekáme žádnou významnější odezvu na výsledky při dnešním obchodování, když se akcie Unipetrolu obchodují při nízké likviditě, a navíc na – pro sektor neodpovídajících – násobcích již více než 2 roky," doplnil analytik Patrie.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru