Barack Obama volbou Janet Yellenové do čela Fedu vsadil na kontinuitu. Na pokračování superuvolněné měnové politiky a přímého pumpování dolarů do ekonomiky (QE). Tento přístup dával smysl v kvartálech bezprostředně po pádu Lehman Brothers. Více než pět let po startu finanční krize ale tato argumentace ztrácí na půvabu.

I podle analýzy Fedu již QE2 v roce 2010 podpořilo ekonomiku jen mizivě (+0,13 p. b. na HDP). Efekty QE 3 jsou bezesporu ještě nižší. Fed se potřebuje zbavit přesvědčení, že dokáže sebealternativnějšími zbraněmi pět let po krizi snížit historicky vysokou nezaměstnanost. Ano, nezaměstnanost na 7 % je pro děravou sociální síť USA příliš vysoká. Není to ale cyklická nezaměstnanost, je to strukturální nezaměstnanost daná nesouladem mezi nabídkou a poptávkou na trhu práce. Je dědictvím krize, ve které přišlo ve stavebnictví a realitním sektoru o práci příliš velké množství lidí a je pro ně obtížné přeorientovat se. Fed jim ale již nedokáže nijak pomoci.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.