Na živnostenském úřadu v Ostravě vydali první koncese na prodej lihovin. Vyžaduje to nový zákon, který včera nabyl účinnosti. Prodejci lihovin mají na získání koncese půl roku. "Zatím jsme nezaznamenali žádný nápor. To čekáme spíš až v dalších dnech," řekla HN úřednice, která si nepřála být jmenována.

Zákon, který koncesi na prodej lihovin zavádí, reaguje na metanolovou aféru z loňského podzimu. Pančovaný líh si tehdy vyžádal na čtyřicet obětí. Toto opatření má dalším takovým aférám předejít. Od včerejška si musí o koncesi zažádat všichni, kdo chtějí prodávat lihoviny s více než 15 procenty alkoholu, což má i obyčejná griotka. Zákon tak zahrnuje například i cukrárny a stánky s občerstvením. Volná živnost už nestačí. Pokud někdo povinnost poruší, hrozí mu pokuta podle živnostenského zákona až do výše jednoho milionu korun. "Cílem úpravy je získat přehled o prodejcích lihu a lihovin a zefektivnit tak kontrolu nad prodejem této rizikové komodity," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala, podle kterého se nyní trh s lihovinami zprůhlední.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.