Věřitelé s nezajištěnými pohledávkami se domohou v insolvenčním řízení pouze 3,5 procenta objemu svých uznaných pohledávek. U většiny insolvenčních případů přitom k prohlášení úpadku vůbec nedojde. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnil tým pod vedením vedoucí katedry podnikové ekonomiky Vysoké školy ekonomické (VŠE) Evy Kislingerové na 962 případech insolvenčních řízení zahájených s podniky po lednu 2008.

"Výnos z insolvenčních řízení je naprosto nepřijatelně nízký a je vidět, že bude nutné přistoupit k dalším změnám v insolvenčním právu," uvedl k tomu Luboš Smrčka z VŠE. 

Profesorka Kislingerová pro IHNED.cz dodává, že ve velké části případů převyšují administrativní náklady na řešení insolvence výši pohledávky, kterou věřitelé z celého řízení dostanou.

Zmíněné procento uspokojení pohledávek bylo navíc zjišťováno pouze u té části insolvenčních případů, kde byl prohlášen úpadek, a byla tedy zjištěna výše pohledávek.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru