Podle posledních statistik Eurostatu klesla inflace v eurozóně na 1,1 procenta ze srpnové úrovně 1,3 procenta. Růst cen je tak nejnižší za tři a půl roku.

Jde o důsledek politiky centrálních bank zemí eurozóny, které se snaží nízkou inflací podporovat spotřebu lidí a firem.

Eurozóna se vymanila z vleklé recese teprve ve druhém čtvrtletí a zadlužení spotřebitelé zatím ještě nechtějí příliš utrácet. Data naznačují, že Evropská centrální banka (ECB) může ještě dlouho zachovat uvolněnou měnovou politiku, kterou se snaží podporovat oživení ekonomiky v měnové unii.

Celková cenová hladina ovšem proti předešlému měsíci stoupla o 0,5 procenta. Zlevnily sice potraviny a služby, ale výrazně se naopak zvýšily ceny průmyslového zboží a stouply i kolísavé ceny energie.

Dojednáno: jednotný dohled nad 130 největšími bankami v eurozóně převezme ECB - čtěte ZDE

Inflace je nyní výrazně pod dvouprocentním limitem cenové stability. ECB dává opakovaně najevo, že v případě potřeby poskytne ekonomice další podporu v podobě snížení základní úrokové sazby z nynějšího rekordního minima 0,5 procenta, popřípadě ve formě nových střednědobých úvěrů bankám.

Oživování ekonomiky v eurozóně potvrzují některé poslední údaje. Ekonomická důvěra v 17 zemích eura se v září zlepšila pátý měsíc po sobě a vyskočila na dvouleté maximum.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru