Brněnský krajský soud ve středu poslal Radka Sobotku a Tomáše Trkana na devatenáct let za mříže. Muži podle něj zabili bývalého policistu Michala Tofla. Trest si odsedí ve věznici se zvýšenou ostrahou.

Tofl měj údajně vést policejní gang vyděračů. Vraždu si podle soudkyně Jaroslavy Bartošové objednal údajně kvůli finančním neshodám podnikatel Petr Pavel Bezděkovský. Policie jej sice také dopadla, loni v červnu ale spáchal ve vězení sebevraždu.

Obhajoba požadovala zproštění viny, žalobce zase navrhoval trest v horní výši sazby, k čemuž se nakonec soud přiklonil. Muži svalovali vinu jeden na druhého.

Verdikt není pravomocný. Trkan se proti verdiktu na místě odvolal Vrchnímu soudu v Olomouci. Trkan musí také jako součást trestu zaplatit 240 tisíc korun jak manželce, tak dceři Tofla jako odškodné.

Manželka Tofla Eva i dcera Anetou sledovaly soudní proces přímo v jednací síni. Dcera k verdiktu řekla, že bude zcela spokojena, až bude pravomocný. Podle Evy Toflové soud postupoval správně a je s ním spokojena. Na druhé straně ale uvedla, že Sobotka s Trkanem jsou podle ní lidé, pro který žádný trest není dostatečný. "Mnoho let žili v kriminále a oni se vlastně teď vrací domů," uvedla. Obě se domnívají, že Tofl policejní vyděračský gang nevedl.

Tofl zemřel v polovině června 2010 před svým rodinným domem v Brně-Žebětíně. Ze spisu vyplývá, že Sobotka střílel. Zda byl na místě i Trkan se nepodařilo prokázat, provděpodobně mu dělal řidiče. Vražda se stala, když se Tofl vracel v noci ve svém Audi A5 Quatro domů. Kulky ze samopalu SA 58 zasáhly čelní sklo jeho vozu. V důsledku toho auto narazilo do sloupu veřejného osvětlení. Tofl utrpěl vážné zranění a na místě zemřel.

Podle soudkyně byl útok velmi dobře promyšlený. Sobotka střílel z nedalekého lesíka, který ho kryl a zároveň mohl z místa nepozorovaně odejít. K činu si vybral také místo, kde musel Tofl v pravotočivé zatáčce výrazně přibrzdit. 

Sobotka se s Trkanem měl seznámit před lety ve vězení v Kuřimi na Brněnsku, kde si odpykávaly tresty za drobnou kriminalitu.

Sobotka před soudem uvedl, že "v žádném případě nikoho nezavraždil". Sám byl prý překvapen, když na jaře 2010 zjistil, že Trkan má v garáži samopal. Když se na to začal ptát, tak mu přítel údajně řekl, ať se o to nestará a vše bude v pořádku.

Zcela jinak to líčí Trkan. Řekl, že pro Bezděkovského hledal někoho, "kdo rozstřílí auto". Trkan pak podnikatele seznámil se Sobotkou a oba se dohodli na podrobnostech. O těch údajně Trkan nic neví. Těmto výpovědím ale krajský soud na základě výslechu 40 svědků neuvěřil.

Podle Bezděkovského měl trpět více

Tolf původně poskytoval Bezděkovskému právní poradenství. Soudkyně podnikatele popsala jako kontroverzního, známého v podsvětí, který podle svědků jednal často na hraně zákona. Podle znalců trpěl Bezděkovský poruchou osobnosti, kvůli které si myslel, že má větší práva než ostatní.

"Dokázal jednat tvrdě, bez empatie. V případě konfliktu jednal tvrdě," uvedla soudkyně. Po sporech o peníze z Edbusy se Bezděkovský netajil před známými tím, že "si to s Toflem vyřídí". Posílal mu výhružné textové zprávy na mobil a prý po vraždě Tofla uvedl, že měl expolicista trpět více.

Tofl údajně vedl gang policistů, který vydíral jihomoravské podnikatele. V tomto případu je 13 obžalovaných. Řeší jej Krajský soud Brno. Není zatím známo, kdy by mohl padnout verdikt. V případu vypovídají desítky svědků.

Podle spisu gang působil na jihu Moravy mezi lety 1998 až 2010. Údajně si policisté vymysleli na vybrané podnikatele nepodložená obvinění, zahájili stíhání a pak je žádali o peníze, za které zařídí zastavení vyšetřování. Kauza je spjata s třiceti případy vydírání.