Stavba dvou nových bloků v Jaderné elektrárně Temelín má být největším a nejdražším projektem v historii České republiky. Ale také jedním z nejriskantnějších. Objevují se dokonce hlasy, které tvrdí, že pokud vláda polostátnímu ČEZ negarantuje výkupní ceny elektřiny, mohla by dostavba druhou největší českou společnost výrazně ohrozit. Případné garance naopak pocítí firmy a lidé na účtech za elektřinu.

"Bez garancí je dostavba Jaderné elektrárny Temelín zcela nerentabilní," říká analytik J&T Banky a minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr, který varuje jak před vývojem evropského trhu s elektřinou, tak před rozdíly energetických koncepcí jednotlivých zemí Evropské unie. "Pokud budou ČEZ nebo politici tato rizika přehlížet, může se stát, že při komplikacích s dostavbou Temelína doženou ČEZ k zásadním existenčním potížím nebo nutnosti výprodeje většiny jeho majetku," dodává.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.