Vážně nejde o napínavé příběhy z podsvětí. Jednatel jihomoravské firmy Ronyexpress napsal svému známému falešné potvrzení, že u dopravní společnosti pracuje jako řidič za 17 tisíc měsíčně. Z osmdesátitisícového úvěru, který papírový řidič díky tomu dostal, banka nakonec viděla jen jednu splátku. Za necelé dva roky, kdy je v Česku možné soudit před trestním soudem i celé firmy, padly pouze tři rozsudky. A jen velmi mírné tresty – dvě veřejné omluvy, jedna pokuta. 

Právě Ronyexpress dostal na jaře za kouzlení s potvrzením o výši příjmů sankci 20 tisíc, jak ukazuje rozsudek, který si HN vyžádaly podle informačního zákona. Jediný telefon, který firma zveřejňovala, je dnes odpojený. 

Další, kdo pochybil, bylo občanské sdružení Athéna, které zase špatně použilo 52 tisíc dotačních korun na plat zaměstnankyně – i soud uznal, že to byla jen administrativní chyba, a nařídil zveřejnění trestu v novinách.

Soudy se tresty teprve učí

Třetí rozsudek podle zákona o trestní odpovědnosti firem, který nařídil také jen veřejnou omluvu, už ale může mít výrazný dopad. Firma Sossenior, která provozovala domov pro nemocné Alzheimerovou chorobou ve středních Čechách, neplatila za své zaměstnance zdravotní a sociální pojištění. Peníze jim ve výplatě strhla, státu a pojišťovnám už ale celkem 126 tisíc úmyslně neposlala.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
reklama