Bývalý předseda Fondu národního majetku Roman Češka se stal koncem devadesátých let prvním, kdo veřejně upozornil, že v Mostecké uhelné probíhá nepřátelské převzetí. A byl také jedním z mála, kdo se snažil manažery kolem Antonína Koláčka či Oldřicha Klimeckého zastavit: začátkem roku 1998 nechal svolat valnou hromadu, na které se pokusil vedení tehdy ještě polostátní firmy odvolat. Průběh valné hromady ovšem ukázal, že manažeři již kontrolují v dolech většinu.

„V té době ještě bylo možné situaci zvrátit a Mosteckou uhelnou zachránit pro stát. Chyběla ovšem vůle u politiků,“ říká Češka, který dnes vede vlastní poradenskou společnost Value Added.

Cítíte po švýcarském rozsudku zadostiučinění?

Přímo zadostiučiněním bych to nenazval. Na jedné straně jsem samozřejmě rád, že spravedlnosti se alespoň částečně učinilo zadost. Na druhé straně jsem ale rozladěný z toho, jak české vyšetřovací orgány dlouhé roky tvrdily, že se v Mostecké uhelné nic nezákonného nedělo. S tím jsem já sice souhlasit nemohl, ale pořád zůstávala možnost, že jsem se mýlil. Po tom švýcarském rozsudku však máme potvrzené, že celá kauza mohla v Česku skončit úplně jinak.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.