Obchodníkům s osobními počítači se daří rok od roku hůře. Světový prodej pokračoval v rekordně dlouhém propadu už šestým kvartálem po sobě a byl pro letní čtvrtletí nejnižší za pět let.

Prvenství na globálním trhu stolních počítačů a notebooků si zachovala čínská Lenovo Group. Ale i tento světový lídr zaznamenal na domácím trhu prudký pokles. Ve své zprávě to sdělila výzkumná společnost Gartner.

V digitální přetahované naopak posilují tablety, které podle expertů můžou časem v zájmu zákazníků převážit.

Světové dodávky osobních počítačů do prodejních sítí klesly meziročně o 8,6 procenta na 80,3 milionu, nejníže za toto období od roku 2008.

Nejhůře tento propad zasáhl Evropu, kde trh spadl o 13,7 procenta. Dodávky počítačů v Asii a Tichomoří se snížily o 11,2 procenta. Americký trh naproti tomu posílil o 3,5 procenta – především díky popularitě zařízení s nejnovějšími čipy společnosti Intel.

Stíhací jízda tabletů

Tablet od společnosti AppleOsobní počítače nyní čelí ostré konkurenci ze strany počítačových tabletů. Společnost Gartner již dříve uvedla, že tablety se v příštích letech stanou nejdůležitějším digitálním zařízením a vytlačí osobní počítače.

Konkurenční výzkumníci z firmy IDC dokonce minulý měsíc předpověděli, že více tabletů než osobních počítačů se ve světě prodá už v letošním čtvrtém čtvrtletí.

"Přesun zákazníků v každodenním užívání od PC k tabletům nadále snižuje základnu instalovaných osobních počítačů na vyspělých i rozvíjejících se trzích," uvedla ve zprávě analytička Geitner Mikako Kitagawaová.

Levné tablety se softwarem Android od firmy Google jsou na mladých trzích často tím prvním, co uživatelé začínají používat, a ve vyspělých zemích jsou stále nezbytnějším doplňkovým zařízením, dodala.

Hewlett-Packard jde zase nahoru

Společnost Lenovo, která v dodávkách předstihla amerického konkurenta Hewlett-Packard ve druhém čtvrtletí, si první příčku posílila celkovým růstem prodeje o 2,8 procenta a na globálním trhu měla 17,6 procenta. Pomohl jí k tomu silný odbyt v Americe a Evropě.

Lenovo se ve druhém čtvrtletí stalo poprvé jedničkou také na českém trhu.

Společnost Hewlett-Packard, v níž nyní její šéfka Meg Whitmanová provádí restrukturalizací, zaznamenala nárůst prodeje o 1,5 procenta a na globálním trhu měla podíl 17,1 procenta.

Byl to první růst dodávek firmy od počátku loňského roku. Whitmanová ve středu uvedla, že v letošním roce očekává stabilizaci firemních tržeb.

Počet nových osobních počítačů dodaných na český trh se ve druhém čtvrtletí meziročně snížil o 6,4 procenta na 188 tisíc přístrojů.

I na českém trhu je za tímto propadem nižší zájem o notebooky, kterým ubírá vysoká poptávka po tabletech.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru