Americký prezident Barack Obama v úterý znovu vyzval republikány v Kongresu, aby uvolnili peníze pro fungování vládních úřadů a zvýšili dluhový strop země.

Do té doby nemíní jednat o požadavcích republikánů. Šéf republikány ovládané Sněmovny reprezentantů John Boehner v následném prohlášení výzvu odmítl a prohlásil, že je zklamán Obamovou neochotou k vyjednávání.

Obama na tiskové konferenci zdůraznil, že nezvýšení dluhového stropu a případná platební neschopnost by byly mnohem horší než nynější částečná uzávěrka vládních úřadů. Rozhodnutí nezvýšit dluhový strop, jež by vedlo k platební neschopnosti, by bylo šílené a katastrofální a hrozilo by hlubokou recesí a chaosem, řekl prezident.

K tomu by mohlo dojít podle ministerstva financí kolem 17. října. Zatím je již týden uzavřena část vládních úřadů, protože Sněmovnou reprezentantů neprošel návrh na uvolnění státních financí.

Dokud nepřestanou republikáni brát americkou ekonomiku jako "rukojmí", tak Obama nemíní s republikány o jejich požadavcích jednat. "Nemůžeme připustit, aby se vydírání stalo součástí naší demokracie. Takto demokracie nefunguje," řekl Obama a zdůraznil, že již nyní utrpěla věrohodnost Ameriky.

Po znovuotevření vládních úřadů a zvýšení dluhového stropu je prý připraven jednat prakticky o všem, včetně reformy zdravotnictví a dalšího snižování deficitu.

Boehner o dvě hodiny později reagoval na jeho slova bez jakéhokoli náznaku ústupků ze strany republikánů. Podle něj je pro Obamu "dlouhodobě neudržitelné", aby nadále odmítal jednat o republikánských návrzích a kvůli hrozící platební neschopnosti bude muset dříve či později na jednání přistoupit.

"Když dojde na dluhový strop, souhlasím s prezidentem, měli bychom platit své dluhy," ujišťoval Boehner, že jeho strana udělá vše proto, aby se Washington vyhnul platební neschopnosti.

Podle Obamy by bylo možné vládní úřady otevřít prakticky hned - pokud by Boehner umožnil hlasování o "čistém" rozpočtu bez dalších podmínek a dodatků. Podle amerických médií je totiž ve sněmovně dostatek umírněných republikánů, kteří by se při takovém hlasování přidali k demokratům.

Bezpodmínečné kapitulace

Šéf sněmovny však označil Obamovu výzvu k hlasování za snahu o dosažení "bezpodmínečné kapitulace" republikánů a zopakoval, že odblokování vládních výdajů i zvýšení dluhového stropu musí předcházet další jednání. Konkrétní republikánské podmínky však nejmenoval.

Republikáni v úterý navrhli vytvoření dvacetičlenného výboru složeného z představitelů obou stran, který by připravil opatření na snížení deficitu. Podobný "supervýbor" byl ustaven již v létě 2011, ale tehdy se na žádných výsledcích nedohodl.

Obama řekl, že nevidí pro ustavení takového výboru důvod. Podle něj k tomuto účelu dostačují rozpočtové výbory obou komor Kongresu.