Slyšeli jste o jeruzalémském syndromu? Atmosféra města posvátného pro vyznavače tří náboženství je tak mámivá, že se tu každý rok pomátne několik desítek turistů. Psychiatři a psychologové popsali tři základní typy syndromu, jehož výskyt byl mimochodem zaznamenán už ve středověku. K celkem neškodným symptomům patří přehnaná péče o tělesnou čistotu včetně nutkání k častému stříhání nehtů, chuť kázat na posvátných místech či nepotlačitelná touha odtrhnout se od rodiny a toulat se Jeruzalémem o samotě. Povážlivější je, když se člověk nasáklý jeruzalémskou atmosférou začne považovat za některou z historických osobností. Pokud jeruzalémským záchranářům někdo ohlásí, aby si do té a té ulice přijeli pro Ježíše Krista či Pannu Marii nebo další biblickou postavu (vyskytl se případ, kdy v sobě turista odhalil Piláta Pontského), v mžiku mají jasno. Vyrážejí na pomoc s vědomím, že jde o běžnou záležitost - jeruzalémský syndrom.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.