Cena za nenavýšení dluhového stropu by byla vysoká. Spojené státy by byly nucené okamžitě seškrtat deficit na nulu (zastavily by se výplaty sociálních dávek, platy v armádě a další). Současně by i tak bylo ve hře riziko technického bankrotu - neschopnosti státu platit úroky z dluhu. Proč tedy Kongres balancuje na hraně tak vysokého útesu?

Hlavním důvodem je rostoucí propast mezi republikány a demokraty, která odráží hlubší rozdělení uvnitř americké společnosti v řadě otázek (od obrany po sociální politiku). Ubývá států, kde mají šanci vyhrát jak demokraté, tak republikáni (tzv. swing states), a naopak roste počet jednobarevných. I proto klesá motivace kongresmanů a senátorů hledat nadstranickou střední cestu. Dnešní spor o rozpočet, dluh a s ním spojené politiky se tak nakonec může vyhrotit až stížností prezidenta Baracka Obamy u nejvyššího soudu a americká ekonomika mezitím může nést nemalé náklady.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.