Zdařilý debut akcií sociálních sítí na burzách poukazuje na značný zájem investorů o nová média a podněcuje obdobné společnosti k dalším primárním emisím. Naproti tomu tak zvané sociální půjčky neboli peer-to-peer lending (P2P) na zvýšenou pozornost českých investorů stále čekají, a to navzdory dekádě své existence.

V podstatě se jedná o obdobu klasických aukčních serverů, kde se však místo zboží obchoduje s finančními prostředky. Přímé propojení dlužníků s věřiteli prostřednictvím specializovaného webového portálu nahrazuje nutnost prostředníka, ve většině případů banky. Výsledkem je výrazná úspora nákladů na straně dlužníka, a naopak zajímavé výnosy na straně věřitele, v tomto případě investora. V závislosti na rizikovosti půjček je reálné dosažení průměrného výnosu blížícího se 10 % ročně. Při investici je však nutné počítat s určitým podílem nesplácených půjček a portfolio důkladně diverzifikovat. K dispozici jsou detailní informace o kvalitě každého dlužníka a charakteru jeho půjčky. Doporučuje se rozložit investici na díly po 25 USD a více stejnému dlužníkovi v portfoliu nepůjčovat.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.