Etické spotřebitelství – tedy myšlenka, že dělat dobro a neutralizovat některé z nejhorších výstřelků globalizace lze jednoduše tím, že budeme nakupovat trochu jinak – je po značnou část své nedlouhé historie předmětem rozporů. Některé hlasy tvrdí, že tato iniciativa nijak neadresuje strukturální problémy globální ekonomiky a nemění globální koloběh zboží. Jiné namítají, že etické spotřebitelství může u některých občanů vést k tomu, že si v jiných oblastech nebudou počínat tak ctnostně: koneckonců mají pocit, že svůj díl dobra již odvedli. Další se obávají, že přídatný zisk, který etické spotřebitelství přináší, nepoputuje na adresu těch, jimž má pomoci, nýbrž skončí v rozpočtech kampaní na podporu etického spotřebitelství jako takového.

Tato debata zuří již více než deset let a žádná strana v ní nedokáže přesvědčivě zvítězit. Avšak i když uznáme některé z výše uvedených výtek za oprávněné, nijak bezprostředně z nich nevyplývá, proč bychom měli politické a etické hledisko ze svých spotřebitelských rozhodnutí zcela vyloučit. Jestliže lze spotřebitele přimět, aby si počínali jako občané, není něco takového lepším výsledkem, než jsou spotřebitelé jednající pouze jako, jak to kulantně říci, spotřebitelé?

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru