Vězněná členka ruské rockové skupiny Pussy Riot Naděžda Tolokonnikovová byla umístěna na samotku. Informovala o tom dnes agentura Interfax s odvoláním na bojovníka za lidská práva Gennadije Morozova. Zpráva přišla den poté, co Tolokonnikovová sdělila, že zahájila hladovku proti podmínkám ve věznici a údajným výhrůžkám smrtí.

Vězeňské úřady tuto informaci potvrdily s tím, že se nejedná o trest, ale pouze o reakci na pondělní dopis odsouzené.

"Tolokonnikovová byla dnes umístěna na takzvané bezpečné místo ve vězeňském komplexu. Nejde o disciplinární opatření," řekl mluvčí vězeňské služby.

"(Vězeňkyně) se nachází v izolované cele o rozměrech sedm metrů čtverečních, kde jsou pohodlné podmínky: lůžko, lednička a toaleta," dodal.

Třiadvacetiletá bývalá studentka filozofie a matka pětileté dcery, která si odpykává dvouletý trest ve vězeňském táboře 600 kilometrů východně od Moskvy, uvedla, že se stala terčem výhrůžek smrtí ze strany správy trestaneckého tábora a spoluvězeňkyň poté, co kritizovala podmínky v káznici.

Život v táboře Tolokonnikovová přirovnává ke svědectvím ze sovětských gulagů. Tvrdí, že vězeňkyně jsou nuceny pracovat 16 hodin, jsou prý také vystavovány bití a jinak zastrašovány. O zahájení hladovky informovala odsouzená v pondělí ruské úřady formou dopisu.

Pětice ruských punkerek ze skupiny Pussy Riot loni v únoru na improvizovaném happeningu v moskevském chrámu Krista Spasitele šokovala věřící divokým představením, v němž pranýřovala těsné styky kremelských politiků s pravoslavnou vrchností. Tři z dívek policie dopadla.

Zatímco Jekatěrina Samucevičová byla po odvolání na podmínku propuštěna, Tolokonnikovovou a další členku Pussy Riot Mariju Aljochinovou soudci poslali na dva roky za mříže. Trest jim skončí příští rok v březnu, žádosti o předčasné propuštění i o zmírnění trestu jim soudy zamítly.

Související