Severní Korea pravděpodobně minulý měsíc opět testovala motory raket dlouhého doletu. Vyplývá to z analýzy nových satelitních snímků z dané oblasti, o níž informoval zpravodajský server CNN.

Na fotografiích, které zveřejnil blog 38 North vedený Univerzitou Johnse Hopkinse, prozrazuje možné testy přítomnost raketového odpalovacího zařízení, nádrží a také spálené vegetace kolem. Snímky byly pořízeny mezi 25. a 30. srpnem.

Ze snímků není možné zjistit, zda se testy týkaly druhého stupně raket Unha-3, kterou KLDR použila při úspěšné raketové zkoušce v prosinci loňského roku, anebo zda šlo o jinou velkou raketu.Raketový test KLDR

Na záběrech je základna v Sohe, kterou KLDR využila k posledním raketovým testům včetně prosincového odpálení rakety Unha-3. V posledních měsících analýza satelitních snímků odhalila i další případy zkoušek raketových motorů a také to, že se KLDR patrně snaží obnovit produkci plutonia v dříve uzavřeném zařízení.

KLDR čelí dlouhému seznamu sankcí za porušování rezolucí OSN, které jí mimo jiné zapovídají raketové zkoušky či jaderné testy. Začátkem letošního roku vyostřila Severní Korea válečnou rétorikou napětí na Korejském poloostrově, ale situace se v posledních měsících uklidnila.

Další krok k obohacování uranu

Američtí experti na jadernou technologii se navíc domnívají, že si Severní Korea osvojila schopnost vyrábět klíčové součásti pro centrifugy, které se používají k obohacování uranu pro jaderný zbrojní program. Pchjongjang tak překonal problém, který mu působily mezinárodní sankce zakazující dovoz těchto komponentů do KLDR.

Předpoklad amerických odborníků podporuje srpnová zpráva Institutu pro vědu a mezinárodní bezpečnost, podle níž satelitní snímky ukazují, že Severní Korea v poslední době zásadně rozšířila zařízení na obohacování uranu v jaderném komplexu v Jongbjonu. Obohacený uran z centrifug lze využít jako štěpný materiál pro výrobu nukleární bomby. Kromě toho KLDR používá k produkci jaderných zbraní také plutonium.

V rozhovoru pro japonskou agenturu Kjódó americký expert na jaderné zbraně Joshua Pollack prohlásil, že KLDR je nyní pravděpodobně schopna produkovat silné magnety ze vzácných zemin, které se používají ve vysoce výkonných odstředivkách, ocel s vysokou pevností v tahu, vakuová čerpadla a měniče kmitočtu, které zajišťují plynulou činnost elektromotoru centrifugy.