Česká společnost EP Energy, která spadá pod Energetický a průmyslový holding, koupila od německé skupiny E.ON dolnosaskou uhelnou elektrárnu Buschhaus a přilehlý uhelný důl Schöningen. Transakce bude vypořádána do konce roku, její hodnotu firmy nezveřejnily.

Potvrdily se tak informace, se kterými ve druhé polovině srpna přišel německý deník Die Welt. Ten tehdy napsal, že je dohoda těsně před uzavřením.

Elektrárna Buschhaus byla spuštěná v roce 1985 má výkon 390 megawattů. Její dominantou je 307 metrů vysoký komín, nejvyšší v celé zemi. Ročně vyrobí okolo 2500 gigawatthodin proudu. Až do své modernizace v roce 2002 patřila k největším producentům emisí oxidu uhličitého v Německu.

E.ON plánoval uzavření elektrárny v roce 2017, poté co dojde k vyuhlení dolu Schöningen. Podle informací HN by se měly hnědouhelný revír i elektrárna zařadit do struktury Mibragu, který také spadá pod holding. Dosáhnout synergií by měly tím, že po roce 2017 budou dodávat uhlí právě do téměř dvě stě kilometrů vzdálené elektrárny Buschhaus.

Povrchové doly Mibragu produkují ročně zhruba 20 milionů tun suroviny, což pokrývá asi deset procent německé spotřeby.

Po převzetí elektrárny Buschhaus se celkový výkon elektráren EP Energy v Německu zvýší na 900 megawattů.

EPH, jehož akcionáři jsou skupiny PPF, J&T a Daniel Křetínský, má také již delší dobu zájem o akvizici kogenerační elektrárny Lippendorf. Ta je jedním ze stěžejních odběratelů uhlí z nedalekého Mibragu. Lippendorf dodává teplo do Lipska, v němž pokrývá přes šedesát procent celkové spotřeby ze systému centrálního zásobování teplem.

Německo se chystá do roku 2022 uzavřít všechny jaderné elektrárny v zemi. Energetické koncerny proto věří, že uhelná zařízení mají budoucnost, neboť budou nezbytné pro udržení stability německých přenosových sítí. Elektřina z hnědého uhlí v současnosti pokrývá 26 procent německé spotřeby.

EP Energy byla v roce 2012 největším dodavatelem tepelné energie v Česku, druhým největším domácím výrobcem elektřiny a zaujímala třetí pozici v těžbě uhlí v Německu. V menší míře pak podniká i na Slovensku. Letos v prvním pololetí měla EP Energy zisk před úroky, daní a odpisy (EBITDA) 220 milionů eur (5,7 miliardy korun).


900 megawattů

bude po akvizici elektrárny Buschhaus celkový instalovaný výkon německých elektráren společnosti EP Energy. Samotný Buschhaus, který firma získala při koupi dolnosaské těžební oblasti Helmstedt, má instalovaný výkon 390 MW.NOVÝ ÚLOVEK
Elektrárna Buschhaus, kterou získala česká společnost EP Energy, je zajímavá i svou dominantou - nejvyšším komínem v Německu, který měří 307 metrů.
FOTO: AXEL HINDEMITH

Související