Dva aktivisty ekologické organizace Greenpeace ve středu zadržela ruská pobřežní hlídka v Barentsově moři při severním pobřeží evropské části Ruska.

Muži se snažili proniknout na mořskou těžební plošinu společnosti Gazprom, aby protestovali proti hrozícímu znečišťování Severního ledového oceánu.

Policie se podle prohlášení Greenpeace aktivisty snažila odradit od jejich záměru varovnými výstřely.

Incident se podle agentury AP stal poblíž ústí řeky Pečory do Barentsova moře, kde Gazprom instaloval plošiny pro budoucí těžbu ropy pod hladinou moře.

Aktivisty Greenpeace do oblasti dovezly nafukovací čluny, v jejichž směru údajně ruská pobřežní hlídka pro výstrahu střílela. Ruské úřady zatím zadržení nekomentovaly.

Na plošinu Prirazlomnaja, jejíž provoz chce Gazprom spustit koncem letošního roku, se pokoušela vyšplhat skupina čtyř mužů. Dva z nich příslušníci ostrahy zadrželi, ostatním dvěma se podařilo k vrtnému zařízení proniknout a připoutat se k němu provazy. Zůstat tam prý chtějí tak dlouho, jak jen to bude možné.

Těžba ropy v Barentsově moři měla podle původních plánů začít už minulý rok, ruská těžební společnost ji ale kvůli pokračujícím protestům ochránců životního prostředí odložila.

Aktivisté Greenpeace na ropné plošině GazpromuPodle prohlášení Greenpeace není Rusko schopno při těžbě zajistit ochranu okolních vod a zabránit tak jejich zamoření ropou. S nalezištěm při ústí Pečory má Gazprom velké plány: do roku 2019 tam má denní těžba dosáhnout hranice 120 tisíc barelů.

Společnost Gazprom Něfť, dceřiná firma státního monopolu Gazprom, do projektu investovala už tři miliardy dolarů (57 miliard korun). Další zhruba stejnou částku má v plánu vydat v příštích letech.

Související