Turecké stíhačky sestřelily syrský vrtulník poté, co údajně pronikl do tureckého vzdušného prostoru. Oznámil to turecký vicepremiér Bülent Arinç.

Podle něj syrský vrtulník typu Mi-17 ruské výroby pronikl v oblasti turecké provincie Hatay do hloubky dvou kilometrů nad turecké území.

"Naše protiletadlová obrana jej opakovaně varovala," podotkl Arinç. Podle něj byl stroj nakonec sestřelen jednou raketou. Trosky stroje ale dopadly na syrské území.

Podle tureckého armádního velitelství zasahovaly proti vrtulníku, který letěl ve výšce asi 4300 metrů na tureckým územím, dvě turecké stíhačky F-16. Stroj dopadl asi kilometr od hranic.

Podle Syrské organizace pro lidská práva (OSDH) se podařilo nejméně jednomu ze dvou pilotů helikoptéry katapultovat a dosednout bezpečně na zem. Tam jej ale zajali protivládní povstalci. O osudu druhého člena posádky se zatím nic neví.

Nejvážnější incident od sestřelení turecké stíhačky

Jde o dosud nejvážnější vojenský incident na společných hranicích od sestřelení turecké stíhačky syrskou protiletadlovou obranou ve Středozemním moři loni v červnu.

Během dva roky trvající občanské války v Sýrii zasáhlo Turecko ze syrské strany také několik granátů a dalších střel. Při těchto incidentech zahynulo několik lidí. Jih Turecka se stal rovněž terčem pumových útoků s více než čtyřmi desítkami mrtvých letos v květnu.

Video z pádu stroje natočené pravděpodobně povstalci:


Související