FILIPÍNSKÉ STAVEBNICTVÍ BUDE KVŮLI BUDOVÁNÍ INFRASTRUKTURY PRUDCE RŮST

Nedostatečná infrastruktura (především silnice, mosty, přístavy, letiště a doprava ve městech) výrazně brzdí rozvojový potenciál Filipín. Jednu z největších překážek představuje filipínská silniční síť, proto budou investice prioritně směrovány do modernizace a výstavby silnic a mostů. Optimalizace v této oblasti sníží náklady firmám, usnadní přístup na trh a přispěje ke zvýšení konkurenceschopnosti. Potenciálně tak vznikají příležitosti i pro české dodavatele z oboru stavebnictví. Filipínská vláda si klade za cíl nejen do roku 2016 zdvojnásobit veřejné investice do infrastruktury, ale hodlá také výrazněji podporovat spolupráci veřejného a soukromého sektoru v rámci PPP (Public Private Partnerships) projektů. Podle oficiálních filipínských údajů představují plánované veřejné investice do infrastruktury v roce 2013 v přepočtu zhruba 5,6 miliardy eur. V roce 2014 by měly být navýšeny až na 7,5 miliardy eur a pro roky 2015 a 2016 je počítáno s částkami 11,3 a 15,7 miliardy eur. K dosažení růstových cílů vlády v podobě veřejných výdajů do infrastruktury přispívá i podpora Světové banky a ADB (Asian Development Bank).

IZRAEL POPTÁVÁ NEJMODERNĚJŠÍ MĚŘICÍ A REGULAČNÍ TECHNIKU

V posledních letech vykazuje izraelský dovoz měřicí a řídicí techniky stabilně mírně vzestupný trend. Největšími dodavateli na izraelský trh byly v roce 2012 USA a Německo následované Itálií. Celkově je trh pevně v rukou dodavatelů ze západních průmyslových zemí, ačkoliv v první desítce je i Čína. Český vývoz měřicí a regulační techniky na izraelském trhu dosáhl v roce 2012 hodnoty 31,5 milionů dolarů. A perspektivy pro nárůst poptávky jsou dál příznivé. Tamní průmysl, který je vystaven silné mezinárodní konkurenci, usiluje o modernizaci výroby a zvyšování kvality výrobků, což vyžaduje mimo jiné také použití moderní měřicí a řídicí techniky. Na posílení poptávky bude mít vliv i plánované rozšíření stavební činnosti. Nákup nejmodernější měřicí a regulační techniky vyžadují rovněž distribuční sítě pro zemní plyn a vodu.

VIETNAMSKÝ DŘEVOZPRACUJÍCÍ PRŮMYSL POTŘEBUJE NOVÉ TECHNOLOGIE

Vietnam je největším vývozcem dřevěných produktů v jihovýchodní Asii a ve světovém žebříčku zaujímá šestou pozici. Zhruba 600 až 800 větších podniků, několik z nich i s více než tisícem zaměstnanců, vyrábí dřevěný nábytek pro zahraniční zákazníky. Vzhledem k tomu, že vietnamské dřevozpracující firmy usilují o modernizaci výroby a celkově chce vietnamský dřevozpracující průmysl přejít od jednoduchého zpracování masivního dřeva k výrobě kvalitních produktů, lze očekávat potenciál i pro české výrobce dřevozpracujících strojů. Téměř 90 % místního trhu dřevoobráběcích strojů zatím zásobují asijští výrobci. Nyní se však jako problém jeví financování větších nákupů, způsobené restriktivní úvěrovou politikou bank tlumící ochotu investovat do nákupu nových strojů. Pozorovatelé vietnamského trhu však věří ve zlepšení situace již v průběhu roku 2014.


Zuzana Synková
vedoucí centra informačních služeb, CzechTrade