Volby moskevského starosty vyhrál hned v prvním kole dosavadní šéf ruské metropole Sergej Sobjanin, blízký spolupracovník prezidenta Vladimira Putina. Jeho hlavní soupeř, kritik putinovské strany Jednotné Rusko, Alexej Navalnyj ovšem překvapil silným výsledkem.  Lídr opozice Navalnyj výsledky neuznává a požaduje druhé kolo voleb.

Úřadující moskveský starosta Sobjanin má po sečtení hlasů z více než 99 procent volebních okrsků skoro 51,3 procenta hlasů. Ke zvolení hned v prvém kole je zapotřebí nadpoloviční většiny z odevzdaných hlasů. Opoziční předák Navalnyj je druhý s 27,3 procenta hlasů.

Hlasování se podle volební komise zúčastnila necelá třetina voličů.

Navalného štáb v prvé reakci na odhady tvrdil, že Sobjanin nezískal nadpoloviční většinu, takže o starostovi by mělo rozhodnout až druhé kolo voleb. Sám uchazeč nevyloučil, že vyzve své přívržence vyjít na ulici, pokud pozorovatelé vyjádří pochybnosti o čistotě voleb.

"Neuznáváme výsledky, které oznamují. Nehodláme se vzdát jediného hlasu, který jsme získali," prohlásil Navalnyj. Shromáždění do centra Moskvy svolal na pondělí večer.

Podle manažerů Navalného kampaně získal Sobjanin pouze 46 procent hlasů, zatímco pro jejich kandidáta hlasovalo téměř 36 procent voličů, což by Navalného posunulo do druhého kola. Státní ústav pro výzkum veřejného mínění, VTsIOM, v něděli večer uváděl 53 procent pro Sobjanina a 32 procent pro Navalného.

"Žádáme moskevskou radnici, aby nefalšovala výsledky. Velmi dobře chápeme, že by ráda (Sobjaninovi) přidala dalších 8 nebo 9 procent tak, aby to vypadalo jako vítězství v prvním kole," vyzýval Navalnyj. Volební komise ale tvrdí, že žádné stížnosti nedostala a přepočítávat výsledky nemíní.

V centru Moskvy se nicméně sešli Sobjaninovi přívrženci, podle médií především z řad městských zaměstnanců, aby oslavili vítězství svého uchazeče.

"Jsem si jistý, že nakonec zvítězíme," prohlásil Sobjanin na shromáždění před tisícovkami lidí. "Uspořádali jsme nejotevřenější a nejpoctivější volby v dějinách Moskvy," řekl také.

Starosta připustil, že jej Navalného výsledek "naprosto překvapil", protože průzkumy zprvu soupeři slibovaly jen pět procent hlasů. Zdůraznil však především, že vyhrál poctivě.

Oficiálně bez Kremlu

Samo hlasování se podle úřadů i pozorovatelů odehrávalo bez vážnějších problémů. Ale o první volby šéfa metropole po desetileté přestávce, kdy starostu jmenoval Kreml, neprojevila většina Moskvanů zájem; dvě hodiny před skončením hlasování činila účast 26,5 procenta voličů. Šéf volební komise později zvýšil laťku na třetinu voličstva.

Podle kandidátova volebního štábu Navalnému "ukradli hlasy" hlavně při hlasování do přenosných uren, a tak se hodlá domáhat jejich přepočítání. Očekává se, že tyto požadavky zazní i na podvečerní povolené demonstraci Navalného přívrženců.

V přenosných urnách se sešlo více než 100.000 hlasů a pozorovatelé nevylučují, že zde mohlo dojít k podvodům.

"Složili jsme zkoušku z čistoty a čestnosti voleb," zdůraznil naopak Sobjanin a vyzval soupeře "nerozdělovat město" a "nestavět lidi proti lidem". "Jestli ti to nevyšlo, je samozřejmě možné dokazovat své na pochodech a demonstracích, ale sotva je to konstruktivní," vzkázal svému soupeři.

"Skoro opravdové" volby

Liberální list Vedomosti v dnešním úvodníku označil moskevské volby za "skoro opravdové", protože na rozdíl od minulosti se vyskytli skuteční soupeři. A Navalnyj se stal nezpochybnitelným vůdcem opozice.

V Rusku se v neděli odehrávaly volby různé úrovně v 80 z 83 regionů. Ale podobně jako v Moskvě, i v dalších regionech vesměs vedou s převahou podle předběžných výsledků kandidáti z vládní strany Jednotné Rusko, možná s výjimkou Jekatěrinburgu a Petrozavodska, kde se zřejmě o starostech ještě nerozhodlo.

"Skládá se obrázek, který je pro Jednotné Rusko plně uspokojivý," pochvaloval si premiér Dmitrij Medveděv, který před časem vystřídal Putina v čele vládnoucí strany.