Současné elity EU se snaží unii proměnit ve velkostát, který by ale zlikvidoval historické evropské země a spolu s nimi i demokracii. Bývalý český prezident Václav Klaus to píše v manifestu s názvem Demokraté v Evropě, vzbuďme se!.

Podle něho se snaží hlavně "zelení radikálové" vytvořit kotel národů po vzoru někdejšího Sovětského svazu a i současní vůdcové unie svými kroky míří k tomuto cíli. Informoval o tom Petr Macinka z Klausova institutu.

Klaus je známý svými euroskeptickými názory, jeho manifest zatím podpořilo zhruba 15 lidí, podepsali ho jeho blízcí spolupracovníci Jiří Weigl, Ladislav Jakl a Petr Hájek nebo například bývalý šéf Národní galerie Milan Knížák. Šířit po Evropě ho mají dva protievropští signatáři z Británie, europoslanec Nigel Farage a novinář a historik John Laughland.

Klaus reagoval na nedávné prohlášení poslanců Evropského parlamentu za Zelené Daniela Cohn-Bendita a Felixe Marquardta, spoluzakladatelů hnutí Europeans Now, nazvané Mladí Evropané... Sjednoťte se!. Podle někdejšího prezidenta je toto heslo vědomou parafrází Marxova Komunistického manifestu s jeho výzvou "Proletáři všech zemí, spojte se!" a míří stejným směrem.

"Hrůzy, které byly částečně i pomocí idejí tohoto manifestu ve světě vyvolány, desítky milionů obětí sociálně-inženýrského komunistického projektu, jenž nakonec – po bohužel příliš dlouhé době – skončil až před necelým čtvrtstoletím krachem, se pokoušejí moderní levicoví, nejen rudí, ale nyní stále častěji zelení, radikálové oživit na půdorysu Evropské unie," píše bývalý prezident.

Klaus tvrdí, že "noví vůdci" jen bez zástěrky formulují to, co současné elity EU již dlouho halí do méně radikálních slov, prý aby nevyděsily občany. "Svými skutky však postupují neméně radikálně ke stejnému cíli. Revolucionáři jako Cohn-Bendit a spol. dělají pouze tu 'chybu', že v zájmu svých politických ambicí v evropských volbách tuto 'moderně natřenou' totalitní ideologii bez obalu zveřejňují," míní exprezident.

Podle Klause přichází Bendit s prohlášením v době, kdy Evropská unie zápasí s ekonomickou krizí a zejména jižní státy se potýkají s frustrací občanů i vysokou nezaměstnaností. "Právě tento okamžik vyhodnotili vůdci hnutí Europeans Now jako ideální příležitost zopakovat starý Marxův recept k vytvoření nové Internacionály, k nástupu nedemokratických sil a k uchopení moci. Mění pouze slovník, podstata zůstává nezměněna," domnívá se Klaus. Manipulativní jazyk je údajně pro celý manifest evropského hnutí typický.

"Demokraté" podle někdejší hlavy státu spí a je třeba vyburcovat je k aktivitě. Prý by totiž bylo tragickou chybou nechat výzvy ke změně bez odpovědi. "Historické zkušenosti občanů, kteří se před čtvrtstoletím zbavili nesvobody, jsou jakoby zapomenuty," dodal Klaus.