Vedoucí představitelé skupiny předních vyspělých a rozvíjejících se zemí G20 na summitu v Petrohradě podpořili zavedení nových daňových pravidel, která by znesnadnila ukrývání peněz v daňových rájích a nutila firmy odvádět daně v zemích, kde vytvářejí zisky. Agentuře AP to řekl generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría.

Nová daňová pravidla představila právě OECD a již v červenci o nich jednali ministři financí G20 v rámci příprav petrohradského summitu. Vedoucí představitelé G20 odsouhlasili rovněž dohodu o výměně informací o jednotlivých plátcích daní, proti které se dříve stavěla Čína.

Ke změně pravidel nutí vlády vysoké rozpočtové deficity a pobouření veřejnosti nad vnitřními firemními strukturami, které umožňují převádět zisky do zemí s nízkým zdaněním nebo rovnou do daňových rájů.

Týká se to zejména internetových a technologických kolosů, jako je Google či Apple, jejichž ředitele si letos kvůli tomu předvolali zákonodárci v USA a Velké Británii. Než se podaří uvést nové daňové dohody a zákony do praxe, ale zřejmě potrvá několik let.

Gurría zdůraznil, že nová pravidla nejsou zaměřena proti podnikání. "Nechceme odradit firmy od vytváření pracovních míst. Ale samozřejmě nechceme ani povzbuzovat firmy k tomu, aby si schovávaly zisky a s nikým se o ně nedělily," dodal.

Upozornil, že Apple si například půjčil miliardy dolarů na výplatu dividend, aby nemusel převést své zisky do Spojených států, kde by z nich musel odvést třetinu na daních.

Odhodlání zemí G20 bojovat proti daňovým únikům dnes ocenila například humanitární organizace Oxfam. "Dohodou o spravedlivějším globálním daňovém systému učinila G20 rozhodující krok proti daňovým únikům," uvedl její mluvčí Jörn Kalinski.

"Teď je důležité, aby se ta práce dotáhla do konce a bohaté i chudé země nebyly připravovány o peníze, které jim právem náleží," dodal.

Evropská unie podle svého prezidenta Hermana Van Rompuye přichází kvůli daňovým únikům každý rok o zhruba bilion eur (téměř 26 bilionů korun).