Americké a britské rozvědky prolomily šifrování, které zajišťuje širokou škálu on-line komunikace včetně e-mailů, bankovních transakcí a telefonických rozhovorů.

Vyplývá to z nových dokumentů, které poskytl americký přeběhlík Edward Snowden listům The New York Times, ProPublica a The Guardian.

Podle nich byly rozvědky schopné dešifrovat data dokonce i v případě ochrany údajně bezpečným kódováním, jež má zajistit soukromí.

Zveřejněné dokumenty naznačují, že Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) pracující společně se svým britským protějškem GCHQ toho dosáhla s využitím superpočítačů, soudních příkazů a do jisté míry i díky spolupráci technologických společností.

Pokud jsou zprávy pravdivé, pak by tento vysoce utajovaný program rozvědky mohl být schopný přemoct většinu kódů, které se používají, aby ochránily data a soukromí na internetu od e-mailů přes chaty až po komunikaci prostřednictvím chytrých telefonů.

List The Guardian s odvoláním na zveřejněné dokumenty uvedl, že zmíněné dvě špionážní agentury měly "utajené partnerství" s technologickými společnostmi a poskytovateli internetového připojení, což jim umožnilo vsunout "tajná zranitelná místa – známá jako backdoors nebo trapdoors (zadní nebo sklápěcí dvířka) – do komerčních kódovacích programů".

Společnost Google to ale kategoricky odmítá.

„Ochrana dat uživatelů je naší nejvyšší prioritou. Žádné vládě, ani té americké, neposkytujeme přístup do našich systémů," vyjádřila se pro IHNED.cz PR manažerka českého Googlu Janku Miklík Zichová. "V souvislosti s nedávnými zprávami o tom, že americká vláda našla způsob, jak obejít naše bezpečnostní systémy, musíme zdůraznit, že nemáme žádné důkazy o tom, že by k tomu někdy došlo. Vládám poskytujeme uživatelská data jen v souladu s platnou legislativou,“ dodala.

Nepište o tom

Podle zveřejněných zpráv oficiální činitelé americké rozvědky požádali list The New York Times a ProPublica, aby o této záležitosti nepsaly. Žádost odůvodnili obavou, že zveřejnění této informace přiměje zahraniční cíle "přepnout" na jiné formy šifrování nebo komunikace, které by bylo těžší získat či přečíst.

ProPublica, nezávislá a nezisková organizace věnující se investigativní žurnalistice, uvedla, že se rozhodla článek přesto vydat, protože jde o záležitost důležitou pro veřejnost.

"Tento příběh, jak věříme, je významný. Ukazuje, že předpoklady milionů uživatelů internetu ohledně soukromí jejich elektronické komunikace jsou mylné," napsali redaktoři tohoto média.

Zveřejněné zprávy mimo jiné uvádějí, že NSA pracovala na prolomení internetového šifrování více než deset let od doby, co prohrála boj s cílem přimět technologické společnosti, aby jim samy poskytly dekódovací "klíče".

Představitelé americké rozvědky zatím tyto zprávy nijak nekomentovali.