Přes dvě stě hrobek ze starověké řecké osady a také osmnáct století starý akvadukt rozjezdili svými buldozery farmáři na severovýchodě Libye. Těm se nelíbí, že území historické nekropole Kyréné, jejíž části jsou zapsány na seznam světového dědictví UNESCO, nemohou prodat místním developerům, aby se tu postavil obytný komplex.

Informoval o tom francouzský Journal des Arts, podle kterého úřady o demolici věděly. Zabránit jí ale nestihly kvůli křehké politické situaci v zemi. "Tradice a zvyky mají v Libyi větší váhu než psaný zákon. Přestože na to nemají papíry, rodiny, které spravují nedaleké farmy, se považují za majitele území," vysvětlil archeolog Ahmed Hussein, jenž vyučuje na libyjské Bayda University.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.