Když dostal Ronald Coase v roce 1991 Nobelovu cenu za ekonomii, poznamenal, že téměř na všech svých akademických úspěších neměl vůbec žádný podíl. Skromná slova od člověka, který od základu změnil ekonomii hlavního proudu.

Již na začátku třicátých let Coase začal rozpracovávat nový teoretický koncept transakčních nákladů, jímž se proslavil. Tomu věnoval svůj první článek The Nature of the Firm (Povaha firmy) z roku 1937, na němž začal pracovat ještě jako mladý student o šest let dříve. Transakční náklady zahrnují čas, peníze a další zdroje vynaložené za účelem uzavření a udržení smluvního vztahu. Pomocí těchto nákladů dokázal Coase na rozdíl od naprosté většiny ostatních ekonomů vysvětlit, proč na trhu vznikají firmy.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.