OD NAŠÍ SPOLUPRACOVNICE Z PAŘÍŽE

V dějinách amerického pop-artu zaujímá Roy Lichtenstein, jemuž je věnována právě probíhající výstava v pařížském Centre Pompidou, osobité místo. Zatímco jeho současník Andy Warhol si svou přezdívku "popový papež" vysloužil exhibicionismem, večírky a nehasnoucí pozicí superhvězdy, povahově melancholický Lichtenstein se do popředí nikdy nedral.

Tento newyorský rodák z židovské rodiny podobně jako Warhol či Claes Oldenburg ve svých prvních pracích přebíral motivy "obyčejného života" a zobrazoval předměty masové produkce. Na rozdíl od svých kolegů však začal zkraje používat formálně neměnný jazyk, vyznačující se jen prudkými obrysy a tečkami, jimž říkal "Ben-Day dots" podle stejnojmenné tiskařské techniky.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.