„Omlouvám se, můj android se nestihl vrátit ze Sydney,“ přivítal nás profesor. „Co tam dělá?!“ nechápal jsem. „Má tam přednášku,“ odtušil.

V tu chvíli jsem věděl, že otázku „Are you YOU?“, kterou jsem původně zavrhl jako pitomou a drzou, mohu na závěr rozhovoru položit. Odpověď? „To je právě to, co se nikdy nedozvíte.“

V takových podmínkách mě už ani nepřekvapilo, že jsem mohl porozprávět s bytostí jménem telenoid (viz video), o které je profesor přesvědčen, že brzy nahradí mobilní telefony. Nebudete mít v kapse černou krabičku, ale mluvící postavičku.

Petr Honzejk: Jak jsem mluvil s robotem
Petr Honzejk a robot

Pocity z návštěvy v budoucnosti? Kombinace vytržení a varovného mrazení v zádech. Co také jiného, když se ohlédnete a zjistíte, že vycházíte ze dveří, na kterých je napsáno: „Laboratoř pro výzkum přenosu lidské přítomnosti....“

 

Rozhovor s profesorem Hiroši Išigurou vyšel v magazínu Proč ne?! 29. srpna.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru