Zpráva upozorňuje na to, že trojrozměrný tisk (3D tisk) změní některé části výrobního procesu i charakter továren a zásobovací procesy. Přestože je technologie 3D tisku stále ještě na začátku, má podle některých analytiků dlouhodobý potenciál vyvolat „novou průmyslovou revoluci”.

Možnost „tisknout“ předměty dle aktuálních potřeb by mohla radikálně změnit to, jak a kde se výroba odehrává, a to včetně potřebného vybavení a prostor. Místo masové produkce klade 3D tisk důraz na uzpůsobení výrobku potřebám konkrétního zákazníka. Namísto přesouvání výroby do vzdálených zemí tak 3D tisk pravděpodobně přispěje k návratu k lokální produkci blíže odbytišti.

Jon Sleeman, ředitel společnosti pro výzkum v oblasti logistiky a průmyslu v oblasti EMEA, si myslí, že 3D tisk „změní charakter továren v některých odvětvích průmyslu. Místo rozlehlých továrních komplexů postavených na míru vznikne poptávka po menších a středně velkých budovách, které si firmy budou spíše pronajímat než vlastnit.“

Ačkoli dosud bylo trendem přesouvat výrobu do zámoří, zpráva upozorňuje na to, že mnoho typů výroby naopak charakterizuje převážně lokální či regionální zaměření. Takový typ produkce je méně mobilní a společnosti tak mohou mít dobré důvody zůstat v zemích s vyššími výrobními náklady.

Během posledních dvou až tří let bylo navíc možné zaznamenat určité signály, že se rychlost přesunu výroby do zámoří zpomaluje. Některé společnosti se vracejí do původních lokalit – především v USA, ale také v Evropě. To poukazuje na lepší porozumění širším „skrytým nákladům“ spojeným s produkcí v zámoří včetně zpožděné reakce na zákaznické potřeby a dalších rizik dodavatelského řetězce.

Harry Bannatyne, vedoucí oddělení industriálních nemovitostí Jones Lang LaSalle v České republice, doplňuje: „Tato vzrušující nová technologie dále přispěje k růstu výrobního sektoru v České republice, a to díky strategické pozici České republiky a levné, vysoce kvalifikované pracovní síle.“

Související