V roce 1968 přijela státní policie během chvíle. O čtyřicet pět let později přijela ještě rychleji. Na Rudém náměstí v Moskvě v neděli zatkli desítku aktivistů, kteří si chtěli připomenout jeden z mála zahraničních protestů proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Mezi protestujícími byla i Natalia Gorbaněvská, která celou manifestaci v roce 1968 vymyslela. Prý přijela z Paříže pozvednout heslo Za vaši a naši svobodu. Protestujícím hrozí vysoké pokuty nebo nucené práce za porušení narušení shromažďovacího práva. fotogalerii z místa si můžete prohlédnout ZDE.

"Přišli jsme tam, abychom připomněli události. Roztáhli jsme plakát za vaši a naši svobodu," uvedla pro Radiožurnál překladatelka a bohemistka Nina Falkovská. V okamžiku, kdy s ní Český rozhlas mluvil, byla právě na policejní stanici v Moskvě.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.